Posiedzenie Sejmu zostało przedłużone o kolejny dzień

Pierwsze posiedzenie Sejmu będzie kontynuowane we wtorek i środę w tym tygodniu oraz we wtorek 28 listopada; w najbliższy wtorek posłowie wybiorą skład sejmowych komisji, w środę odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o refundacji in vitro - poinformowała w poniedziałek po Prezydium Sejmu wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska (KO).

Szymon Hołownia
fot. Zbyszek Kaczmarek/ - Gazeta Polska Słowa kluczowe:

We wtorek o godz. 12 Sejm wznowi przerwane w ubiegłym tygodniu obrady pierwszego posiedzenia nowej kadencji.

Wicemarszałek Izby Piotr Zgorzelski (PSL) poinformował dziennikarzy, że Sejm zbierze się również w środę. Dodał, że podczas wtorkowych obrad posłowie wybiorą członków wszystkich sejmowych komisji.

Wielichowska przekazała, że w środę o godz. 11 na posiedzeniu plenarnym odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy ws. refundacji in vitro. Dodała, że będzie to jedyny rozpatrywany tego dnia projekt. "Kontynuacja pierwszego posiedzenia będzie w kolejny wtorek od godzinie 12" - oświadczyła.

W umowie koalicyjnej KO, Polski 2050, PSL i Nowej Lewicy zapisano wsparcie dla par planujących rodzicielstwo, poprzez finansowanie procedury in vitro oraz pełen dostęp do bezpłatnych badań prenatalnych, co ma być zapewnione przez państwo. Zadeklarowano realizację "nowoczesnych standardów" opieki okołoporodowej i dostęp do bezpłatnego znieczulenia.

W ubiegłej kadencji Sejmu złożony został obywatelski projekt ustawy o refundacji in vitro. Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, minister zdrowia miałby opracować, wdrożyć, zrealizować i sfinansować program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe. Minister miałby także przedstawiać Sejmowi sprawozdanie z realizacji tego programu. W projekcie określono minimalną wysokość środków finansowych pochodzących z budżetu państwa, która corocznie ma zostać przeznaczona na realizację przedmiotowego programu polityki - nie mniej niż 500 mln zł.

 Źródło: pap Niezalezna.pl

 

#Sejm #parlament #in vitro

as
Wczytuję ocenę...
Komentarze (18)
Anonim 21.11.2023 10:14
Ten Marszałek to wstyd dla Polski.
Anonim 21.11.2023 10:11
Jak może działać jeszcze nie zatwierdzony przez najważniejszy w procesie wyborczym Najwyższy Sąd uprawnione jest domniemanie że jest NIELEGALNY.
Anonim 21.11.2023 10:05
Prace Sejmu nabierają tempa.
Anonim 21.11.2023 09:51
Kaznodzieja w sejmie, koniec świata.
Henia 21.11.2023 08:50
A co z in vivo? Skoro in Vitro to In Vivo też.
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo