Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Padła zapowiedź spełnienia postulatu Kukiza. "Bez współpracy z PiS bym tego w życiu nie osiągnął"

Podczas debaty nad wnioskiem o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zdradził, że zrealizowany zostanie jeden z postulatów Pawła Kukiza. Założyciel Kukiz'15 nie kryje radości z tego powodu: - Od 1944-1945 roku żadna władza, żadna partia polityczna nie była zainteresowana edukacją obywateli w zakresie demokracji bezpośredniej. To, że minister Przemysław Czarnek zobligował się do wprowadzenia takich zajęć jest bardzo ważne - powiedział.

Paweł Kukiz
Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

Podczas sejmowej debaty minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek ocenił, że opozycja nie ma pojęcia o demokracji bezpośredniej. "My was tej demokracji bezpośredniej nauczymy" – powiedział. "Na szczęście są eksperci pana posła Pawła Kukiza, którzy przygotowali broszurę, która od przyszłego roku szkolnego będzie wchodziła do polskich szkół za pośrednictwem kuratorów, o demokracji bezpośredniej" – zapowiedział szef MEiN.

Paweł Kukiz zwrócił uwagę, że edukacja dotycząca demokracji bezpośredniej wejdzie do szkół dzięki jego umowie z Prawem i Sprawiedliwością.

Ja sam bym tego w życiu nie osiągnął, ale współpracując z Prawem i Sprawiedliwością i dzięki dotrzymywaniu umowy przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego uzyskałem możliwość tego, na czym mi zależy, czyli edukacji

– podkreślał.

"To, że minister Czarnek wyszedł na mównicę i zobligował się do takich dyspozycji, które spowodują wrzucenie kilku godzin wykładów obowiązkowych do szkół, do podstawy programowej, to jest bardzo ważne" - ocenił Kukiz. 

Lekcja demokracji bezpośredniej

Oprócz broszur - o których wspominał minister Czarnek - Instytut Demokracji Bezpośredniej przygotowuje także prezentacje, która dotyczyć będzie edukacji obywatelskiej. "Zamierzamy w przyszłości, jeśli dostaniemy się do Sejmu, brać udział w prezentacjach dotyczących elementarnych podstaw w zakresie wiedzy o demokracji bezpośredniej" - przekazał Kukiz.

Przyznał też, że wyczekuje podpisania nowego porozumienia z PiS, w którym miałyby się znaleźć ustalenia dotyczące zmian w prawie, aby dać Polakom prawdziwie obywatelskie referendum, czyli takie, które odbywają się bez pośrednictwa polityków po zebraniu określonej ilości podpisów. "Do tej pory od 1944 roku mamy tylko referenda partyjne, bo tylko partie mogą organizować referenda lub je zatwierdzić" - dodał.

"Teoretycznie konstytucja daje obywatelom możliwość rozpisania referendum po zebraniu 500 tysięcy podpisów, ale według prawa Sejm może, ale nie musi tego zrobić" - wskazuje polityk.

Przykładem na to jest ruch Platformy Obywatelskiej w 2004 roku, gdy zebrała pod propozycją 4xTak, zebrali 750 tysięcy i w momencie, kiedy tylko objęli władze te podpisy zostały zmielone

– przypomniał Kukiz.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Paweł Kukiz #Przemysław Czarnek

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

mk
Wczytuję ocenę...
Wideo