Gazeta Polska: Oni obawiają się Karola Nawrockiego. Atak metodami rosyjskimi nie był przypadkowy Czytaj więcej!
Z OSTATNIEJ CHWILI
Macron: mamy obawy co do wpływu umowy z krajami Mercosuru na rynek rolny; nie zgadzam się na porozumienie w obecnym kształcie; z całą pewnością nie poświęcimy naszego rolnictwa w imię merkantylizmu z ubiegłego wieku • • • Macron: musimy blisko współpracować z USA, oczywiście w bliskich kontaktach z Ukrainą, aby znaleźć jakieś rozwiązanie, które uwzględni interesy Ukrainy i suwerenność tego kraju • • •

Sasin przed wizytą Timmermansa:"Polski rząd wykazał daleko idącą chęć kompromisu".

Jeśli po stronie wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa będzie dobra wola, by chcieć szukać kompromisu i porozumienia, to poniedziałkowe spotkanie w Warszawie przybliży nas do porozumienia - uważa szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

By Chancellery of the President of the Republic of Poland - Official website of the President of Poland [1], GFDL 1.2, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9990663

Timmermans poinformował na Twitterze, że w poniedziałek 18 czerwca przyjedzie do Warszawy, by rozmawiać o praworządności w Polsce z premierem Mateuszem Morawieckim

Dzisiaj w Sejmie Sasin był pytany przez dziennikarzy, czy poniedziałkowa wizyta wiceszefa KE zmieni nastawienie Brukseli do Warszawy w kwestii praworządności.

Jeśli tylko po stronie Fransa Timmermansa będzie dobra wola, żeby chcieć szukać kompromisu i porozumienia, to w każdej chwili może się ta obecna sytuacja zmienić i wtedy oczywiście takie spotkanie przybliży nas do porozumienia

- oświadczył.

Dziś pytanie jest o tę dobrą wolę. Ja mam obawy, że tej dobrej woli po tej drugiej stronie brakuje. (...) Dodał, że Polski rząd wykazał w sprawie zmian w sądownictwie "daleko idącą chęć kompromisu".

- zaznaczył szef KS RM

Dopytywany czy Polska jest gotowa na kolejne ustępstwa, m.in. by I prezes SN Małgorzata Gersdorf dokończyła swoją sześcioletnią kadencję, Sasin odparł, że "ważne jest to czego oczekują obywatele."

To nie jest tak, że my działamy w próżni, my jako demokratyczna władza realizujemy pewne oczekiwania obywateli. Obywatele oczekiwali od nas reformy sądownictwa - głębokiej, gruntownej, a nie powierzchownej. Elementem tej reformy są również zmiany personalne

- odparł.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Totalny odlot Lewandowskiego! Nie zgadniecie, kogo europoseł PO oskarżył o „targowicę”

"Nie da się zrealizować nowej wizji sądownictwa i działania sądów (...) z tymi samymi osobami, które takiej potrzeby przez lata nie widziały. Stąd te działania musiały również dotyczyć pewnych zmian personalnych" - dodał minister.

 

W czoraj w Parlamencie Europejskim odbyła się kolejna debata na temat stanu praworządności w Polsce. Timmermans potwierdził podczas swego wystąpienia w PE, że Komisja wystąpiła w ubiegłym tygodniu do Rady UE (zasiadają w niej przedstawiciele państw członkowskich UE) o zorganizowanie formalnego wysłuchania Polski. To część procedury ochrony praworządności w państwie członkowskim UE, opisanej w art. 7 unijnego traktatu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Timmermans chce konsultować polską praworządność... w Moskwie? Czy to "freudowska pomyłka"?

Wiceszef KE zaapelował też do polskiego rządu o kolejne zmiany dotyczące sądownictwa. Jego zdaniem dotychczasowe korekty w reformach, chociaż idą w dobrym kierunku, są niewystarczające.

Komisja Europejska za satysfakcjonujące uznała wprowadzone w ostatnim czasie rozwiązania dotyczące zróżnicowania wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn oraz mianowania asesorów sądowych. Grudniowe rekomendacje, które KE cały czas podtrzymuje, mówią o wielu innych sprawach, takich jak wybór członków KRS przez przedstawicieli środowiska sędziowskiego, przywrócenie niezależności i legitymacji Trybunału Konstytucyjnego czy zniesienie swobody decyzyjnej prezydenta odnośnie do przedłużania kadencji sędziów SN, a także wyeliminowanie postępowania na podstawie skargi nadzwyczajnej.

 



Źródło: niezalezna.pl, pap

#Komisja Europejska #Parlament Europejski #Jacek Sasin #art 7 #Frans Timmermans

redakcja