Czy rząd Tuska ma Wielki plan rozbrojenia Polski » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

„To będzie strefa wykluczenia uboższych warszawiaków”. Wojewoda ostro o „strefie czystego transportu”

"To będzie strefa wykluczenia uboższych warszawiaków. Mniej zamożni będą mieli zakaz wjazdu zaś ci, których stać na auto za kilkaset tysięcy będą zatruwali powietrze jak im się żywnie podoba. Absurd i niesprawiedliwość" - napisał na Twitterze wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński komentując nowy projekt stołecznego ratusza ws. strefy czystego transportu.

"Strefa czystego transportu" zająć ma prawie całe miasto
fot. UM Warszawy via Twitter

Uszczęśliwienie na siłę

Wczoraj stołeczny ratusz przedstawił nowy projekt strefy czystego transportu. Zaproponowano w nim by strefa objęła ponad dwukrotnie większy obszar niż pierwotnie.

Propozycję skomentował wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński.

Szanowni Państwo! Jeżeli macie stary samochód władze Warszawy mają dla Was wiadomość! Nie będziecie mieli prawa wjechać do centrum miasta. Gdy oczy większości Polek i Polaków zwrócone są na Sejm, prezydent Trzaskowski forsuje Strefę Wykluczenia Komunikacyjnego. Czy wiecie ilu warszawiaków zapytano o zdanie? Ja też nie, ponieważ ta informacja nie została podana. Wiemy, że 'reprezentatywnej grupie 1020 mieszkańców Warszawy' zadano pytanie czy chcą strefy. Tysiąc osób z 2 milionów! Cóż za wspaniała demokracja lokalna

- napisał wojewoda.

Wyjaśnił, że co do zasady: od stycznia 2024 do strefy mają nie wjeżdżać samochody z silnikiem diesla starszym niż 13 lat i benzynowym starszym niż 22 lata.

Jeżeli macie taki samochód i będziecie chcieli odwieźć dziecko do szkoły lub osobę bliską do szpitala - zdaje się że pan Trzaskowski chciałby Wam powiedzieć: kupcie sobie nowe auto. Zwróćmy uwagę, że jeżeli ktoś kupi jakże 'ekologiczne' auto z silnikiem V8 czy V10 to będziecie mógł jeździć ile dusza zapragnie. Cena za nowy od 250 tys. do 1 mln zł.

- przekazał Bocheński.

Wykluczenie połowy miasta

Podkreślił, że będzie to strefa wykluczenia uboższych warszawiaków. "Mniej zamożni będą mieli zakaz wjazdu zaś ci, których stać na auto za kilkaset tysięcy będą zatruwali powietrze jak im się żywnie podoba. Absurd i niesprawiedliwość" - dodał.

Według nowego projektu SCT obejmie ponad dwukrotnie większy obszar:

  • całą dzielnicę Śródmieście,
  • całą dzielnicę Żoliborz.
  • całą dzielnicę Praga Północ,
  • prawie całą Ochotę (poza SCT pozostanie fragment z CH Reduta i ul. Mszczonowską oraz Dworzec Zachodni)
  • prawie całą Pragę Południe (poza SCT pozostanie Olszynka Grochowska: niezamieszkały obszar PKP i rezerwatu przyrody),
  • większość Mokotowa (poza SCT pozostaną Sadyba, Stegny, Augustówka i część Służewca),
  • około połowę Woli (do al. Prymasa Tysiąclecia).

Osoby zamieszkałe wewnątrz tego obszaru i płacące podatki w Warszawie zwolnione będą ze spełniania wymagań strefy na pierwszych dwóch etapach jej wprowadzania. Reguły SCT dotyczyć ich będą dopiero od stycznia 2028 r. - wówczas nie będą mogli poruszać się po strefie pojazdem z silnikiem Diesla starszym niż 13 lat i pojazdem benzynowym starszym niż 22 lata.

Pozostałe osoby oraz mieszkańców Warszawy, którzy kupili samochód już po przyjęciu uchwały, obowiązują niezmiennie zaprezentowane już wcześniej wymogi. Od lipca 2024 r. nie będą mogli poruszać się po strefie pojazdem z silnikiem Diesla starszym niż 18 lat i pojazdem benzynowym starszym niż 27 lat.

Wprowadzony zostanie również dodatkowy wyjątek dla seniorów (osób, które w 2023 roku ukończą 70 lat), o ile już przed przyjęciem uchwały o SCT byli właścicielami swoich pojazdów. Oznacza to, że osoby powyżej 70. roku życia, po spełnieniu określonych warunków, będą zwolnione bezterminowo z zasad obowiązujących w ramach SCT.

Strefa czystego transportu to wydzielony obszar, po którym mogą poruszać się wyłącznie pojazdy spełniające odpowiednie normy emisji spalin

 Źródło: niezalezna.pl, PAP, Twitter.com

 

#Tomasz Bocheński #Rafał Trzaskowski #Warszawa #strefa czystego transportu #wykluczenie

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

mt
Wczytuję ocenę...
Wideo