Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Budce nie podoba się rozwój PKN Orlen. Wyjawił pomysł PO: „Skończymy z monopolami państwowymi”

"Te wybory będą o bezpieczeństwie Polski" – mówił podczas konferencji prasowej w Gdańsku wiceszef Platformy Obywatelskiej Borys Budka. Żeby nie było zbyt niewinnie, po chwili postanowił zaatakować PKN Orlen, prezesa tejże spółki - Daniela Obajtka oraz kwestię fuzji z Lotosem, Energą i PGNiG. "Olbrzymie ceny paliw są w Polsce możliwe dlatego, że to jeden wielki państwowy monopolista, w którym niekompetentny człowiek realizuje chorą ideę Kaczyńskiego" - grzmiał w stolicy pomorskiego. Zadeklarował ponadto - "skończymy z tymi monopolami państwowymi".

Borys Budka
Fot. Tomasz Jędrzejowski/ Gazeta Polska

Dziś rano politycy PiS ogłosili rozpoczęcia najnowszej akcji pt. "4xNie. Tusk = Wyprzedaż Majątku". Akcja ta ma na celu celu promocję udziału w referendum, które ma odbyć się 15 października - razem z wyborami parlamentarnymi. Więcej na ten temat pisaliśmy na portalu Niezalezna.pl:

Nowa akcja Prawa i Sprawiedliwości nawiązuje do jednego z pytań referendalnych.

„Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?” - konkretnie do tego.

Uderzył w Obajtka!

Choć akcja została ogłoszona rano, wiceszef PO Borys Budka już postanowił się do niej odnieść. Oczywiście, w sposób krytyczny. Podczas konferencji prasowej w Gdańsku mówił on, że „te wybory będą rzeczywiście o bezpieczeństwie Polski”.

"Bo tutaj, w województwie pomorskim, widać doskonale, jak ludzie pokroju Kaczyńskiego, Morawieckiego, są w stanie dla własnej ideologii sprzedać czy oddać w obce ręce nawet największe skarby rodowe, mam na myśli rafinerię Lotosu" 

– rzucił chwilę później.

Jak twierdzi polityczny kolega Tuska - parlamentarzyści z jego ugrupowania od dłuższego czasu pokazują, „w jaki sposób Kaczyński i jego ekipa rozkradają Polskę, w jaki sposób oddają za bezcen coś, co powinno należeć do Polaków”. 

"Chcemy zadeklarować, że skończymy z tymi monopolami państwowymi, przez które wy płacicie olbrzymie ceny za paliwa, za energię elektryczną i za gaz. Tutaj w województwie pomorskim widać doskonale, jak źle, jeśli wszystko znajduje się w jednych rękach"

– stwierdził, dodając - "olbrzymie ceny paliw są w Polsce możliwe właśnie dlatego, że to jest jeden wielki państwowy monopolista, w którym niekompetentny człowiek realizuje chorą ideę Kaczyńskiego". Tymi słowami nawiązał do Orlenu i fuzji tego koncernu z Lotosem, PGNiG oraz Energą.

"To tutaj widzieliśmy, w jaki sposób można niszczyć spółki, które prężnie działały, jak za bezcen można oddać przyjaciołom Putina aktywa Lotosu tylko po to, by później chwalić się jakąś gigantomanią"

– mówił dalej wiceszef Platformy Obywatelskiej.

A przecież ostatnio minister edukacji i nauki - Przemysław Czarnek, zaprzeczał, jakoby Lotos został sprzedany. Nazwał te doniesienia kłamstwem.

"Lotos został przejęty przez PKN Orlen. Dzięki tej fuzji Orlen stał się jednym z pięciu największych graczy na rynku naftowym. Dzięki temu, że Lotos wszedł do Orlenu panowanie skarbu państwa, czyli społeczeństwa polskiego nad Orlenem, zwiększyło się z poziomu nieco ponad 25 proc. do niemal 50 proc."

– tłumaczył szef MEiN.

Prywatyzacja Lotosu. Kto faktycznie tego chciał?

Dziś wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka również poruszył ten temat. Jak mówił - "Orlen jest to spółka, według danych niezależnych podmiotów, w piątce najszybciej rozwijających się podmiotów na świecie”. Zaznaczył przy tym, że fuzja Orlenu, Lotosu, PGNiG oraz Energi doprowadziła to tego, że jest to podmiot, który dba o bezpieczeństwo energetyczne.

"Udział Skarbu Państwa w wyniku tych fuzji wzrósł z 27 proc. do blisko 50 proc.” - dodał.

Śliwka przypomniał przy okazji o słynnym piśmie z 2011 r. ministra skarbu państwa Aleksandra Grada, skierowane do pana prezesa Grupy Lotos Pawła Olechnowicza. Z jego treści wynikało, że chciałby on "żeby Lotos został sprywatyzowany w całości (...)I były wskazane trzy podmioty, z czego dwa powiązane z Kremlem".

 Źródło: niezalezna.pl, tvp.info

 

#Borys Budka #Platforma Obywatelska #Polska #polityka #opozycja

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Anna Zyzek
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo