Koszulka "Nie Bać Tuska" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

100 konkretów Tuska. Policzono, do ilu zapowiedzi rząd w ogóle przysiadł. Bilans miażdżący dla władzy

Sto konkretów na sto dni okazało się jedynie kampanijną wydmuszką, a o zapisach w dokumencie politycy rządzący szybko zapomnieli. Redakcja „Faktu” przeanalizowała, ile z zapowiedzianych propozycji zdołano wdrożyć w życie. Bilans jest wysoce niekorzystny dla koalicji 13 grudnia.

100 konkretów na pierwsze 100 dni
100 konkretów na pierwsze 100 dni
Fot. Tomasz Jędrzejowski - niezalezna.pl

- Ludzie w Polsce chcą po prostu żyć godnie, normalnie. Chcą zarabiać na życie, które nie przypomina dramatu, myślenia, czy starczy do pierwszego. Te 100 dni, 100 konkretów doprowadzą do tego, że ludzie w Polsce będą mieli więcej w kieszeni, będzie taniej w polskich sklepach i będzie lepiej w każdym polskim domu - przypominają na początku słowa Donalda Tuska z Tarnowa z początku września 2023 r.

To tam po raz pierwszy zaprezentowano 100 konkretów.

100 konkretów na 100 dni. Co zrobiono, a co dopiero jest w fazie realizacji?

Spośród zrealizowanych obietnic wymienia się babciowe, czyli 1500 złotych na dziecko, jeśli rodzic wróci do pracy. Ponadto w życie weszły wakacje składkowe dla pracujących na własny rachunek (choć to rozwiązanie dalekie od hucznie zapowiadanego dobrowolnego ZUS-u), brak prac domowych czy finansowanie in vitro.

Dziennik wskazuje, że wiele obietnic jest dopiero trakcie realizacji - mimo, że leci już trzecia setka (dni) obecnej władzy.

Jako pierwsze wymieniane są „rozliczenia”. Dalej to podwyżki dla nauczycieli (dalej brak stałego mechanizmu rewaloryzacji nauczycielskich płac) czy brak szafek dla uczniów w szkołach (choć to – jak zaznacza dziennik – omawiane są różne koncepcje).

100 konkretów na 100 dni. Z czym wyborcy mogą się pożegnać?

W projekcie budżetu na 2025 rok zabrakło środków na choćby o złotówkę wyższą kwotę wolną od podatku - nici więc z zapowiadanych 60 tysięcy złotych kwoty wolnej (ta - według dzisiejszych zapowiedzi - może wejść w życie dopiero w 2028 roku).

Brak zmian także w składce zdrowotnej (poza kosmetyczną, pozwalającą nie płacić składki po sprzedaży środków trwałych).

Gdzie kredyt 0 proc.? W koalicji nie ma zgody do wprowadzenia takiego programu mieszkaniowego.

Co z bonem senioralnym, dodatkiem do wynajmu dla młodych? Może coś zmieniło się w prawach kobiet, skoro ulicami nie chodzą już czarne marsze? Nic z tego - nie zmieniło się nic w kwestii aborcji. Wszystko było jedynie ułudą kampanii wyborczej.

Jak podlicza Fakt, na realizację czekają jeszcze 74 konkrety.

 



Źródło: Fakt, niezalezna.pl

 

#100 konkretów

am