Wojna w PSL zagrozi Tuskowi » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Polityka na wielu szachownicach

Polityka międzynarodowa w obecnym czasie przypomina ostatnią kolejkę rywalizacji w piłkarskiej Ekstraklasie: wszystkie mecze odbywają się o tej samej godzinie tak, aby nie było możliwości manipulowania wynikami spotkań, żeby nikt nikomu się nie "podłożył”. Gdy chodzi o politykę zagraniczną to także, równolegle, na wielu boiskach, toczą się bardzo ważne mecze. Wszystkie są pasjonujące i wszystkie o wysoką stawkę.

Chińskie samoloty wojskowe przelatują nad „Republiką Chin”, jak brzmi oficjalna nazwa dawnej Formozy, a obecnie Tajwanu. Czy to zwiastuje nagłą wojnę o przyłączenie tego terytorium do Chin? Niekoniecznie.

Rosja ma składać kanałami dyplomatycznymi, przez pośredników, ofertę pokoju w Europie Wschodniej pod warunkiem usankcjonowania jej zdobyczy, czyli dobrze ponad 1/5 terytorium Ukrainy. Czy to oznacza pokój? Niekoniecznie. Raczej próbę skłócenia szeroko rozumianego Zachodu z Kijowem. Bowiem pokusa "świętego spokoju" za wschodnią granicą Polski i UE jest dla niektórych, zwłaszcza dużych(choć nie tylko) państw Unii Europejskiej tak duża, że możliwe jest nieoficjalne „przymuszanie” strony ukraińskiej do zawarcia pokoju „za wszelką cenę”. Polski minister spraw zagranicznych równo 85 lat temu mówił w Sejmie RP, że nasza ojczyzna „nie zna pojęcia pokoju za wszelką cenę”. Te słowa Józefa Becka raczej nie są mottem polityki międzynarodowej Berlina, Paryża (czy Wiednia, żeby nie poprzestać tylko na wymienianiu owego euroduopolu).

Wreszcie w USA polityka zagraniczna Białego Domu ,jak się wydaje, została zamrożona do czasów wyborów prezydenckich. Oczywiście dyplomacja działa, amerykańskie służby robią swoje, ale klasa polityczna myśli już tylko o pierwszym wtorku listopada, kiedy tradycyjnie odbędą się wybory głowy państwa. Ostatnią poważną decyzję prezydenta Josepha R. Bidena było podpisanie pakietu pomocy wojskowej dla Izraela i Ukrainy – teraz nie należy oczekiwać żadnych spektakularnych decyzji. Oczywiście poza tymi, które bezpośrednio będą wiązać się z pozyskaniem jakiejś grupy wyborców (na przykład amerykańskich Latynosów).

Skądinąd może jest lepsze porównanie polityki międzynarodowej niż do ostatniej kolejki piłkarskiej ligi. Na przykład do meczu szachowego, rozgrywanego na wielu szachownicach na raz...

 Źródło: niezalezna.pl

#polityka #Polska

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Ryszard Czarnecki
Wczytuję ocenę...
Wideo