Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Pielgrzymka kibiców i kandydat na prezydenta

Tydzień temu ogłosiliśmy oficjalnie datę przyszłorocznej patriotycznej pielgrzymki kibiców na Jasną Górę, która odbędzie się 11 stycznia 2025 r.  Już wcześniej zaprosiliśmy na to wydarzenie prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, dr. Karola Nawrockiego, z którym chcieliśmy rozmawiać o wrażliwych punktach dyskursu historycznego toczącego się od wielu lat w przestrzeni publicznej, a które są wykorzystywane wciąż do bieżącej walki politycznej.

Pierwszy przykład z brzegu to sprawa ekshumacji ofiar ludobójstwa na Wołyniu. Aktualna władza już w mediach okrzyknęła sukces w rozmowach o tym z władzami Ukrainy, chociaż gdy prześledzi się wypowiedzi tamtejszych polityków, wcale zielonego światła nie widać, a z ust ukraińskiego odpowiednika IPN nadal płynie znana nam od wielu lat narracja. 

Co gorsza, „uśmiechnięci” politycy zupełnie pominęli, w swoich wypowiedziach obwieszczających sukces wieloletnie negocjacje, jakie w tym względzie toczył i toczy polski Instytut Pamięci Narodowej i poprzednie rządy. Warto te wszystkie sprawy usystematyzować i uczciwie przedstawić, jaki jest stan faktyczny ważnej dla nas sprawy. 

To tylko jeden z tematów, które na spotkaniu z dr. Karolem Nawrockim zostanie zapewne poruszony na tradycyjnym spotkaniu w Sali o. Kordeckiego. Będziemy się cieszyli z jego obecności. Uczestniczył on wielokrotnie w naszych pielgrzymkach jako jeden z nas – kibic Lechii Gdańsk. Zapraszaliśmy go też z wykładem, jako dyrektora Muzeum II Wojny Światowej, a także dwa lata temu, już jako prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Pomimo licznych już wówczas obowiązków znajdował dla nas czas, bo zawsze czuł się jednym z nas – Polakiem zatroskanym o losy ukochanej ojczyzny. 

Tak jest i teraz, kiedy Karol Nawrocki przyjedzie z nami pielgrzymować, wprawdzie jeszcze jako prezes IPN, ale w zupełnie już nowej roli, która właśnie na Jasnej Górze chyba najlepiej pokaże, jaką drogę w swoim życiu przeszedł. Drogę bliską wielu z nas, ciężkiej codziennej pracy, pokonywania życiowych trudności, odwoływania się do chrześcijańskich wartości, które budowały naszą narodową wspólnotę. Dedykujemy mu hasło naszej kolejnej pielgrzymki: „Dla ciebie nasz trud, ukochana Ojczyzno”.

 

 



Źródło: Gazeta Polska Codziennie

ks. Jarosław Wąsowicz SDB