Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!
Z OSTATNIEJ CHWILI
Rada Polityki Pieniężnej: W średnim okresie – przy obecnym poziomie stóp procentowych NBP– inflacja powinna powrócić do celu NBP. Wynosi on 2,5 proc. +/- 1 pkt proc • • • Komunikat Rady Polityki Pieniężnej: w ocenie Rady w najbliższych kwartałach inflacja utrzyma się wyraźnie powyżej celu inflacyjnego NBP • • •

2024: rok wyborów

Przyszły rok to czas kluczowych dla polityki międzynarodowej wyborów. Wiadomo, kto wygra wybory prezydenckie w Rosji, zatem pytanie z nimi związane nie dotyczy personaliów, lecz skali powszechnej mobilizacji do armii, którą na pewno ogłosi Putin.

Będzie to być może kilkaset tysięcy nowych żołnierzy, którzy mogą w istotny sposób wpłynąć na przebieg wojny z Ukrainą. Na tejże Ukrainie też odbędą się wybory: zarówno prezydenckie, jak i do Werchownej Rady – jednoizbowego parlamentu w Kijowie. Pytanie tylko, czy się ostatecznie odbędą. Z jednej strony byłby to sygnał, że nasz wschodni sąsiad jest stabilnym państwem i nic nie stoi na przeszkodzie w elekcji. A z drugiej strony skoncentrowanie się na i tak już coraz bardziej narastającej walce wewnętrznej – z aferą podsłuchową (w kwaterze głównodowodzącego armii gen. Załużnego) w tle – nie służy ani wizerunkowi Kijowa w świecie, ani wewnętrznej mobilizacji do walki z rosyjskim imperializmem. Wreszcie na początku listopada odbędą się wybory prezydenckie w największym mocarstwie świata.

Ich wynik nie ma większego znaczenia, gdy chodzi o zaangażowanie USA na Bliskim Wschodzie, ale może mieć istotny wpływ na wojnę w Europie Wschodniej. Wybory w tych trzech krajach i to, co stanie się po nich, mogą spowodować trzęsienie w polityce międzynarodowej.

 



Źródło: Gazeta Polska Codziennie, Niezalezna.pl

Ryszard Czarnecki