Likwidator Telewizji Polskiej zamierza skreślić z listy kanałów publicznego nadawcy m.in. TVP Historia, TVP Nauka oraz TVP Dokument. - To pokazuje, jaki jest kierunek działań likwidatora - mówi w rozmowie z niezalezna.pl senator RP, Wojciech Skurkiewicz, przewodniczący Rady Programowej TVP SA. Rada negatywnie zaopiniowała projekt Karty Programowej Telewizji Polskiej SA na lata 2025-2029.
W projekcie Karty Powinności Telewizji Polskiej SA na lata 2025-2029 znalazł się zamiar likwidacji trzech kanałów - TVP Historia, TVP Nauka oraz TVP Dokument. Mają być one zastąpione jednym kanałem - TVP Wiedza.
O planach likwidatorów Telewizji Polskiej poinformował w mediach społecznościowych senator PiS, Wojciech Skurkiewicz.
Ciąg dalszy demolki w mediach publicznych‼️Podczas Rady Programowej TVP S.A. poinformowano nas o zamiarze likwidacji od 2025r. TVP Historia, TVP Nauka i TVP Dokument @pisorgpl @PiotrGlinski @wPolityce_pl @niezaleznapl @Maciej_Swirski @KRRiT__
— Wojciech Skurkiewicz (@WSkurkiewicz) June 25, 2024
W rozmowie z portalem niezalezna.pl senator przyznał, że takie zamiary zaskoczyły członków Rady Programowej TVP SA.
- To pokazuje, jaki jest kierunek działań likwidatora TVP SA. Likwidacja kanału TVP Historia, który prezentuje historię Polski, historię naszego bezpośredniego otoczenia, odkłamuje wiele nieprawd, które pojawiają się mediach zachodnich, jest rzeczą absolutnie skandaliczną. Tym bardziej, że TVP Historia cały czas produkuje programy, korzysta z bogatych archiwów Telewizji Polskiej i jest to naprawdę bardzo dobrze oceniana antena. Niezrozumiałe jest dla mnie również to, że likwiduje się program TVP Nauka, który funkcjonuje dopiero od 2 lat i rozwija się bardzo prężnie, ma pozytywne opinie zarówno ze strony ekspertów, jak i telewidzów. W ostatnich miesiącach, od kiedy został zwolniony redaktor naczelny TVP Nauka, Robert Szaj, najwyraźniej likwidator nie ma pomysłu, jak zagospodarować ten segment, dlatego decyduje się na likwidacje. To bardzo złe i przykre
Dodał, że stanowisko wobec zamiarów likwidacji kanałów wyartykułowała dziś Rada Programowa TVP SA, negatywnie opiniując w głosowaniu uchwałę ws. planów programowo-finansowych TVP na najbliższe lata.
Negatywna opinia Rady trafi do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która ma również zaopiniować projekt Karty Powinności TVP SA. Dokument do KRRiT trafił pod koniec kwietnia 2024 r.
Informacja o planach likwidacji m.in. TVP Historia zbiega się z doniesieniami dr. Karola Nawrockiego, szefa Instytutu Pamięci Narodowej, który przekazał, że z wystawy głównej w Muzeum II Wojny Światowej zniknęły postaci rodziny Ulmów, św. Maksymiliana Kolbego i rotmistrza Witolda Pileckiego.
- Rządy w naszej ojczyźnie sprawuje koalicja 13 grudnia, która za nic ma patriotyzm, przywiązanie do korzeni, wiedzę historyczną. To nie kto inny, jak rządząca Platforma Obywatelska co i rusz chciała likwidować Instytut Pamięci Narodowej. Za nic mają historię, polskie korzenie i tę wiedzę, która powinna zostać przekazana najmłodszemu pokoleniu. Jeśli my nie przekażemy tej wiedzy patriotycznej młodemu pokoleniu, to kto ją przekaże?
- powiedział w rozmowie z niezalezna.pl Wojciech Skurkiewicz.
Karta powinności to dokument, który określa dla jednostek publicznego nadawcy wynikające z pełnienia misji publicznej m.in. programy, usługi, sposób realizowania zadań i powinności, minimalne udziały konkretnych rodzajów audycji. Karta reguluje również kwestie finansowe jednostek nadawcy publicznego.
"Karta powinności jest ustalana w drodze porozumienia zawartego między jednostką publicznej radiofonii i telewizji oraz Przewodniczącym Krajowej Rady działającym na podstawie uchwały Krajowej Rady" - czytamy w Ustawie o radiofonii i telewizji.