Tematem „alkotubek” Tusk chce wzbudzić emocje i ukraść czas. Tym razem to one są kreowanymi na użytek medialnej awantury problemami, które pęcznieją mu pod nosem. Tak było też z dopalaczami, z kastracją pedofilów, z wojną z kibicami... O tym przeczytacie w nowym numerze "Gazety Polskiej", od dziś w sprzedaży! Czytaj tygodnik, wybierz wygodną prenumeratę cyfrową!
Choć sprawa alkotubek, czyli alkoholu sprzedawanego w saszetkach, przypominających opakowania z musami owocowymi, równie szybko „zdechła”, jak się pojawiła, to jest ona symptomatyczna i pokazuje sposób zarządzania emocjami, który dawno temu przyjął Donald Tusk i jego specjaliści od politycznej propagandy. Bo choć różni się w kilku elementach od tego, co znamy z lat 2007–2015, to przecież wciąż te same stare numery. W okładkowym temacie "GP" pisze o tym Wojciech Mucha.
Młodzi posłowie PiS do pierwszych rzędów, starsi do tyłu – tak ma być w Sejmie po sobotnim kongresie PiS. Suwerenna Polska zjednoczy się z PiS, decyzję w tej sprawie podjął w ciągu ostatnich dwóch tygodni Zbigniew Ziobro. Największe ugrupowanie opozycyjne jest dziś więc bardziej zjednoczone, niż w chwili oddawania władzy 13 grudnia 2023 roku. Do głównych twórców tego sukcesu należą... Donald Tusk i Adam Bodnar, którzy represjami na niespotykaną skalę przekonali polityków opozycji, że w tak trudnej sytuacji potrzebna jest jedność, by skuteczniej walczyć z zamordystyczną władzą. Roszady w Zjednoczonej Prawicy przybliża Piotr Lisiewicz.
Strażacy ochotnicy, samorządowcy, wolontariusze i zwykli mieszkańcy. W wielu miejscowościach to oni w pierwszej kolejności stanęli do realnej walki z powodzią, często bez dostępu do informacji od państwowych instytucji. Choć państwowe służby zorganizowały duże wsparcie, to do dziś w niektórych miejscach nie ma dostępu m.in. do gazu, co niepokoi powodzian w obliczu zbliżającej się zimy. Sytuację powodzian opisuje Hubert Kowalski.
Powoli kończą się prace polowe i nic nie wskazuje na to, by sytuacja rolników miała się polepszyć. Dopłaty z UE w tym roku będą niższe niż w roku ubiegłym, ale za to koszty farmerów rosną. Rząd nie uczynił żadnego gestu w stronę rolników, a jego indolencja w sprawie powodzi jest widoczna gołym okiem. Najprawdopodobniej dlatego dojdzie do podmiany ministra, by zyskać 100 dni spokoju i mamić rolników. Pisze o tym Jacek Liziniewicz.
Katarzyna Konarzewska--Ziembicka, która od niedawna kieruje Departamentem Strategii Personalnej w Banku Gospodarstwa Krajowego – strategicznej państwowej instytucji – zasiadała wcześniej w radach nadzorczych spółek Veratrade International oraz Coal Trade Capital. W pierwszej kluczowe stanowiska zajmowali Rosjanie, druga związana była z firmą i ludźmi handlującymi rosyjskim węglem – ustaliła „Gazeta Polska”. Co więcej, Konarzewska-Ziembicka prowadzi w Warszawie przedsiębiorstwo z branży fitness, które pomimo wezwań od kilku lat nie składa obowiązkowych sprawozdań finansowych. Warto przeczytać o mocnych ustaleniach Grzegorza Wierzchołowskiego.
Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego we Wrocławiu instruował uczestników szkolenia z zakresu przewozu materiałów niebezpiecznych, w jaki sposób będzie im podpowiadał podczas egzaminu na tego typu uprawnienia – tak wynika z nagrań, do których dotarła Republika. Piotr Nisztor ujawnia kulisy tej sprawy.
„Polska nauka tonie” – ogłosiła w ostatnim czasie na swoim oficjalnym profilu Polska Akademia Nauk. Niestety, środowisko naukowe, co do zasady w przeważającej części mocno liberalne, obudziło się zbyt późno. Można by sparafrazować premiera i powiedzieć: „Ja wam rządu nie wybierałem”. Ale problem jest bardziej złożony. Zmiany w IDEAS NCBR, Sieci Badawczej Łukaszewicz i innych instytutach, a także procedowana zmiana ustawy o PAN, mają na celu sprywatyzowanie nauki przez obóz rządzący. Nie zmieni tego obrazu powrót prof. Piotra Sankowskiego, gdy pod gabinetem Donalda Tuska zaczęło się mocno palić. Polecamy tekst Grzegorza Wszołka!
Kreml ogłosił aktualizację rosyjskiej doktryny nuklearnej, obniżając próg użycia broni jądrowej poprzez rozszerzenie listy warunków, które uzasadniałyby taki środek. Ma to związek z wojną na Ukrainie. Atomowe pogróżki mają powstrzymać Waszyngton przed pozwoleniem Kijowowi na ataki na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni dalekiego zasięgu. Wyraz bezsilności Putina? O tym w tekście Antoniego Rybczyńskiego.
Niewiele wskazuje na to, że debata Vance–Walz będzie miała decydujący wpływ na ciągle niezwykle bliski wyścig prezydencki. Ale starcie pokazało też, jak może wyglądać przyszłość obydwu amerykańskich partii. Wbrew sloganom kampanii Harris, to demokraci mają mniej powodów do radości i nadziei. Amerykańską kampanię śledzi Maciej Kożuszek.
Choć w I połowie tego roku odzwyczailiśmy się od wysokiej inflacji, która jeszcze w marcu ubiegłego roku sięgała ponad 18 proc., lecz dzięki działaniom NBP spadła w marcu 2024 roku do 2 proc., to okres jesienno- -zimowy może przynieść jej wzrost z obecnych prawie 5 proc. do nawet 7, a nawet 8 proc. Ostrzega Maciej Pawlak.
Zamiast planu dozbrajania mamy plan rozbrajania polskiej armii – ostrzega opozycja, wskazując na brak postępów w negocjacjach i redukcję istotnych dla wojska kontraktów. Były minister obrony Mariusz Błaszczak alarmuje, że podobnie jest ze środkami w ramach Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, jednego z filarów budżetu MON. Opisuje to Konrad Wysocki.
29 września ulicami Lubina, rodzinnej miejscowości 16-letniej Julii, przeszedł Marsz Milczenia dla upamiętnienia jej śmierci. Dziewczyna popełniła samobójstwo, bo przez kilka lat była ofiarą hejtu ze strony rówieśników. Jak zwykle przy zdarzeniach, w których dochodzi do przemocy wobec dzieci, pojawia się mnóstwo pytań o to, czy można było tej tragedii uniknąć, kto
był jej winny etc. Pojawiają się też różne pomysły na rozwiązanie problemu, na przykład zaostrzenie prawa. Samobójstwo nastolatki z Lubina stawia na nowo wiele pytań dotyczących przemocy rówieśniczej, jej przyczyn i sposobów na zmniejszenie skali zjawiska, bo trudno być naiwnym i wierzyć, że taką przemoc da się w ogóle wyeliminować. Polecamy tekst Leszka Galarowicza.