Od kilku dni jednym z głównych tematów w polskich mediach jest katastrofa ekologiczna na drugiej najdłuższej rzece w Polsce - Odrze. Niestety, ostatnie informacje mówią też o śniętych rybach znalezionych w rzece Ner na terenie woj. łódzkiego. Eksperci wskazują, że jest za wcześnie, aby łączyć te dwie sprawy – do stawiania hipotez potrzebne są wyniki próbek pobranych z obu rzek, a te powinny być dostępne najprawdopodobniej w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin.
W całym gąszczu newsów dotyczących zanieczyszczenia dwóch polskich rzek pojawia się ogrom fakenewsów, kolportowanych także przez polityków i urzędników państwowych, najczęściej tych związanych z opozycją.
Więcej w Gazecie Polskiej Codziennie.
We wtorkowej „Codziennej” także:
-
Oddano hołd żołnierzom
Wczoraj obchodziliśmy Święto Wojska Polskiego. 15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 r., nazywanej też „Cudem nad Wisłą”. W całym kraju odbyły się podniosłe uroczystości oraz rodzinne pikniki wojskowe.
Więcej we wtorek w Gazecie Polskiej Codziennie. Wtorkowa „Codzienna” to 20 stron rzetelnych informacji i bezkompromisowej publicystyki. Serdecznie zapraszamy do lektury.
-
Leśnicy przestają się opłacać ekologom
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku chce zrezygnować ze stosowania certyfikatu FSC. Byłaby to trzecia dyrekcja w Polsce, która uwolniła by się spod jurysdykcji organizacji wymyślonej przez aktywistów ekologicznych, a która w praktyce jest dziś jedynie finansowym kosztem. Po tym jak FSC Polska zaostrza swoje kryteria i chce m.in. informacji o własnościach gruntów oraz organizacji rynku drzewnego, nad rezygnacją z tego certyfikatu zastanawia się coraz więcej firm.
-
Setki osób pozwie genderową klinikę do sądu
Jakiś czas temu rząd Wielkiej Brytanii zdecydował o zamknięciu kliniki Tavistock – jedynej kliniki, w której świadczono usługi „zmiany płci” nieletnim. Londyński dziennik The Times donosi, że szykuje się wobec niej pozew zbiorowy, a dołączyć do niego mogą setki jej „pacjentów” i ich rodzin.
-
Pomoc Ukrainie nabiera systemowego wymiaru
Dysponujemy dwoma skutecznymi instrumentami nacisku na Kreml, do których należą dostawy sprzętu wojskowego dla Sił Zbrojnych Ukrainy oraz sankcje gospodarcze, wymierzone w Rosję. Wbrew temu co mówią niektórzy krytycy, sankcje są skuteczne. Tyle, że ich wymierne skutki pojawiają się po pewnym czasie. Niewątpliwie mamy do czynienia z już obserwowanym spadkiem produkcji na terenie Rosji – mówi w wywiadzie dla „Codziennej” Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
-
Portugalczycy uratują Niemców
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz upatruje rozwiązania kryzysu gazowego w budowie nowego gazociągu, który zapewni dostawy niebieskiego paliwa z Portugalii przez Hiszpanię i Francję. Lizbona i Madryt od lat nakłaniały Niemców do uniezależnienia się od Moskwy.
Więcej we wtorek w Gazecie Polskiej Codziennie. Wtorkowa „Codzienna” to 20 stron rzetelnych informacji i bezkompromisowej publicystyki. Serdecznie zapraszamy do lektury.