Poza momentami, w których wykrywane są ogniska zakażeń, skala wzrostów zachorowań jest mniej więcej stabilna. To znaczy, że udało nam się ograniczyć transmisję poziomą – powiedział wczoraj na konferencji prasowej rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Z kolei najprawdopodobniej dziś po południu rząd ma przedstawić informację dotyczącą m.in. organizacji egzaminów maturalnych i ósmoklasisty.
Po ponad pięciu miesiącach od pierwszych doniesień medialnych o koronawirusie liczba zarażonych osób na świecie przekroczyła już 2,6 mln, z czego blisko 180 tys. zmarło. Ok. 700 tys. pacjentów uznano za wyleczonych.
Dokładnie 50 dni temu przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia poinformowali o wykryciu w Polsce pierwszego przypadku COVID-19. Prawdopodobnie dziś liczba zarażonych koronawirusem w naszym kraju przekroczy 10,5 tys. Bilans ofiar śmiertelnych to już ponad 400 osób. Z kolei pacjentów, którzy pokonali chorobę, jest powyżej 1,5 tys. Liczba testów wykonanych do tej pory to ok. 245 tys., z kolei liczba przeprowadzanych badań na dobę wzrosła do 14,4 tys. Do wczorajszego poranka osób hospitalizowanych z powodu koronawirusa było 3505, natomiast objętych kwarantanną 98 020.
Wczoraj, jak niemal każdego dnia od ponad półtora miesiąca, przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia zwołali konferencję prasową, na której poinformowali o aktualnym stanie epidemii w naszym kraju.
Poza momentami, w których wykrywane są ogniska zakażeń, to skala wzrostów zachorowań jest mniej więcej stabilna. Zazwyczaj mówimy o skali pomiędzy 300 a 400 potwierdzonymi przypadkami koronawirusa na dobę, chyba że pojawiają się nowe ogniska, ale to znaczy, że tak naprawdę udało nam się ograniczyć transmisję poziomą.
- powiedział dziennikarzom rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Dodał, że oznacza to, iż „nie ma bezpośredniego dużego zarażania w skupiskach ludzkich, są tylko w tych małych, tj. domach pomocy społecznej lub ośrodkach leczniczo-opiekuńczych”.
Nie ma tej transmisji od człowieka do człowieka na ulicy, bo w takim przypadku mielibyśmy codzienną skalę wzrostów, która by systematycznie rosła.
- wyjaśnił Andrusiewicz.
Rzecznik ministerstwa odniósł się również do szybkich testów antygenowych, które obecnie przechodzą walidację w Państwowym Zakładzie Higieny i w dwóch warszawskich szpitalach – MSWiA oraz Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym.
W godzinę można takich testów wykonać od 20 do 40. Chcielibyśmy je skierować szczególnie tam, gdzie są ogniska zachorowań, a także do kadry medycznej.
- powiedział Andrusiewicz i dodał, że prawdopodobnie w przyszłym tygodniu testy te zostaną skierowane do placówek medycznych.
Późnym wtorkowym wieczorem premier Mateusz Morawiecki zorganizował na swoim profilu na Facebooku sesję question and answer (tłum. pytania i odpowiedzi), podczas której odpowiadał na pytania zadawane przez internautów w czasie rzeczywistym. Uczestnicy wydarzenia chcieli wiedzieć m.in., kiedy zniesiony zostanie zakaz gromadzenia się.
Ten zakaz będzie utrzymywany na pewno przez dłuższy czas. W etapach drugim, trzecim i czwartym na razie nie mamy w planach znoszenia zakazu zgromadzeń publicznych, ponieważ takie zgromadzenia są potencjalnie tym miejscem, gdzie może dojść jednocześnie do bardzo dużej liczby zakażeń.
- mówił premier.
Odniósł się również do kwestii organizacji ślubów i wesel.
Śluby mogą się odbywać, wkrótce doprecyzowane zostaną przepisy dotyczące wesel. Dystans jest potrzebny. Chcemy racjonalnie podejść do tych wesel, jednak liczba osób na weselach musi być ograniczona i to w rozporządzeniu zostanie również ujęte.
- wyjaśnił szef polskiego rządu.
Mateusz Morawiecki został również zapytany, czy planowane są podwyżki wynagrodzeń dla pielęgniarek i ratowników medycznych.
Chcemy rzeczywiście dzisiaj jak najlepiej wynagradzać służbę zdrowia i dla służby zdrowia podwyżki zostały utrzymane.
odpowiedział i jednocześnie dodał, że rząd proponuje także alternatywne rozwiązania.
Między innymi takie, że dla szpitali jednoimiennych poziom wynagrodzeń dotychczasowych czy budżet dotychczasowy jest na poziomie 150 proc. A więc dyrektorzy tych placówek mają pewien bufor do rozporządzenia.
- wyjaśnił Morawiecki. Podkreślił, że inwestycje w służbie zdrowia to konieczność.
Będziemy się starali je robić, dlatego właśnie w naszej tarczy antykryzysowej znalazł się filar trzeci, to jest służba zdrowia, dodatkowe 7,5 mld zł na inwestycje w służbie zdrowia.
- powiedział premier.
Szef polskiego rządu zdradził również, że prowadzone są rozmowy dotyczące wznowienia rozgrywek sportowych.
Staramy się wypracować zasady, które pozwolą na wznowienie w najbliższym czasie rozgrywek sportowych bez publiczności.
- wyjaśnił.
Najprawdopodobniej dzisiaj, po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego, ogłoszone zostaną kolejne informacje dotyczące spraw oświatowych.
Wiemy już, że w maju nie odbędą się egzaminy: egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny, które planowane były odpowiednio w kwietniu i maju tego roku, jeżeli sytuacja epidemiczna na to pozwoli, będziemy starali się zorganizować je prawdopodobnie w czerwcu. O terminarzu poinformujemy wraz z panem premierem na jednej z najbliższych konferencji prasowych.
- wyjaśnił minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych.
Dodał, że jeśli sytuacja na to pozwoli, to w końcu czerwca zorganizowane zostaną także egzaminy zawodowe.
Wakacji nie mamy zamiaru skracać, uczniowie, nauczyciele, rodzice potrzebują odpoczynku. Tym razem nie od tradycyjnej nauki, tylko od tej formy kształcenia na odległość.
- podkreślił Piontkowski.