Odmawiam podpisania nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji i kieruję ją do Sejmu do ponownego rozpatrzenia – poinformował prezydent Andrzej Duda. Polska jako jeden z niewielu krajów ma nadal zapisy zezwalające obcemu kapitałowi na posiadanie mediów w naszym kraju. W „Codziennej” zebraliśmy komentarze w tej sprawie.
Niemal pół roku trwała awantura wokół nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Prawo i Sprawiedliwość chciało zmienić przepisy tak, aby uniemożliwić posiadania mediów podmiotom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Od miesięcy słychać jednak, że zmiany uderzyłyby w stację TVN, której właścicielem jest amerykański koncern medialny Discovery. Procedowanie ustawy budziło zastrzeżenia zarówno dużej części dziennikarzy, urzędników Komisji Europejskiej, jak i przedstawicieli USA w Polsce.
Zdaniem Tomasza Sakiewicza redaktora naczelnego GPC, ustawie najbardziej zaszkodziła sprawa TVN, a jej wejście w życie nic by nie zmieniło w sposobie funkcjonowania stacji.
Co najwyżej TVN musiałby zakładać kolejne spółki, może tym razem na lotniskach regionalnych w Polsce.
- zaznaczył.
Jego zdaniem ta ustawa jest potrzebna ze względu na możliwość penetracji polskiego rynku medialnego przez wrogie państwa.
Takie regulacje istnieją w większości cywilizowanych krajów
- podkreślił Sakiewicz.
Więcej komentarzy w sprawie zawetowanej lex TVN we wtorkowej „Codziennej”
We numerze wskażemy także kto może wkrótce rządzić Wielką Brytanią, co dalej stanie się z sankcjami na Rosję, a także podpowiemy co zrobić z nietrafionym prezentem świątecznym.
Gorąco zachęcam do lektury Gazety Polskiej Codziennie!