Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Wirtualna diagnoza autyzmu u dzieci? Sztuczna inteligencja znacznie skraca czas diagnozy

Naukowcy z USA opracowali nowy system sztucznej inteligencji (SI), który, analizując wyniki rezonansu magnetycznego mózgu, umożliwia szybką i wiarygodną diagnozę zaburzeń ze spektrum autyzmu u dzieci w wieku od 24 do 48 miesięcy. Wyniki tej innowacyjnej metody zostaną przedstawione podczas dorocznego spotkania Towarzystwa Radiologicznego Ameryki Północnej (Radiological Society of North America - RSNA), które odbędzie się w dniach 26-30 listopada w Chicago (USA).

Wirtualna diagnoza autyzmu u dzieci?
Vika Glitter - pexels.com
  • Naukowcy z USA opracowali nowy system sztucznej inteligencji (AI), który pozwala postawić wiarygodną diagnozę zaburzeń ze spektrum autyzmu u dzieci w wieku 24-48 miesięcy.
  • System wykorzystuje obrazowanie tensora dyfuzji (DT-MRI), które pozwala identyfikować nieprawidłowości w połączeniach nerwowych w mózgu.
  • Badanie wykazało, że system diagnozuje autyzm z dokładnością 98,5 proc.
  • Nowy system może umożliwić wczesne diagnozowanie autyzmu, co może poprawić efektywność interwencji terapeutycznych.
  • Naukowcy dążą do skomercjalizowania swojej metody i uzyskania odpowiednich pozwoleń na jej wprowadzenie do praktyki.

Według najnowszego raportu z amerykańskiego CDC (Centra Kontroli i Prewencji Chorób) mniej niż połowa dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu otrzymuje diagnozę przed 3. rokiem życia, a 30% dzieci, które spełniają kryteria tych zaburzeń, nie otrzymuje formalnej diagnozy do 8. roku życia.

Szybsza diagnoza autyzmu możliwa dzięki AI

Koncentrując się na idei wczesnej diagnozy, zespół wielodyscyplinarny z University of Louisville w Kentucky opracował trzystopniowy system, wykorzystujący sztuczną inteligencję do analizy rezonansu magnetycznego mózgu za pomocą nowoczesnej techniki obrazowania tensora dyfuzji (DT-MRI). Metoda ta śledzi ruchy dyfuzyjne wody w istocie białej, zbudowanej z włókien nerwowych przesyłających sygnały pomiędzy różnymi obszarami mózgu.

Autyzm to przede wszystkim choroba nieprawidłowych połączeń w mózgu. DT-MRI pozwala identyfikować te nieprawidłowe połączenia, które przyczyniają się do objawów obecnych u dzieci z autyzmem, takich jak zaburzenia komunikacji społecznej i powtarzalne zachowania. Algorytm AI stworzony przez zespół został nauczony identyfikacji odchyleń w połączeniach między obszarami mózgu. W praktyce oznacza to, że system może skutecznie diagnozować, czy dziecko ma autyzm, czy też jest neurotypowe (o prawidłowej neurologii).

– mówi dr Gregory N. Barnes, dyrektor Norton Children’s Autism Center w Louisville.

Postęp w diagnozowaniu autyzmu

Badacze przetestowali swój system wykorzystując skany mózgu 226 dzieci w wieku od 24 do 48 miesięcy. W grupie badanej 100 dzieci rozwijało się prawidłowo, a 126 miało objawy autyzmu. Okazało się, że system diagnozował zaburzenia ze spektrum autyzmu z imponującą dokładnością wynoszącą 98,5%. Czułość badania, zdolność rozpoznawania autyzmu u dzieci faktycznie z nim zdiagnozowanych, wyniosła 97%, a swoistość, zdolność rozpoznawania zdrowych dzieci jako zdrowych, wyniosła 98%.

Profesor Barnes zwraca uwagę na ogromny postęp, który umożliwia wczesną diagnozę autyzmu u dzieci poniżej 2. roku życia. Wprowadzenie interwencji terapeutycznych do trzeciego roku życia może prowadzić do lepszych wyników u tych dzieci, w tym zwiększonej niezależności i wyższego wskaźnika inteligencji (IQ).

Nowy system może również obniżyć koszty związane z diagnozowaniem i terapią dzieci z autyzmem. Wykorzystanie tej metody może skutkować także zmniejszeniem o 30% obciążenia psychologów zaangażowanych w proces diagnostyczny.

– mówi dr Mohamed Khudri z University of Louisville.

Podsumowanie:

Aktualnie naukowcy starają się skomercjalizować swoją metodę i uzyskać odpowiednie zatwierdzenia od amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) w celu wprowadzenia jej do praktyki.

Rozwój nowego systemu AI to przełom w diagnostyce autyzmu u dzieci. System może umożliwić wczesne wykrycie zaburzeń i rozpoczęcie odpowiedniej terapii. Nowa metoda może poprawić jakość życia osób z autyzmem i ich rodzin.

 Źródło: niezalezna.pl,pap

 

#objawy autyzmu #autyzm #spektrum

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
MaŁu
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo