Cząstki mikroplastiku mogą dostawać się do żywności na różnych etapach produkcji i nie są znane dokładne skutki zdrowotne - ostrzegają naukowcy z Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO) w Australii.
Badając dostępne publikacje naukowe, eksperci z CSIRO zidentyfikowali różne etapy produkcji żywności, na których mikroplastik może przenikać do niej. Niestety, wnioski nie są optymistyczne.
Mikroplastik i substancje dodawane do tworzyw można znaleźć w rybach, mięsie, ryżu, wodzie, pakowanych posiłkach oraz nawet w świeżych warzywach i owocach. Cząsteczki plastiku dostają się do żywności na różne sposoby - są spożywane przez zwierzęta lub uwalniają się z materiałów używanych w produkcji lub opakowaniach.
Na przykład świeże jedzenie może być wolne od plastiku, kiedy jest zbierane lub łapane, ale zawiera plastik w momencie, gdy jest przetwarzane, pakowane i trafia do konsumentów.
Innym ważnym źródłem mikroplastiku są odpady stałe przetwarzane na nawóz, które pochodzą z oczyszczania ścieków. Mogą one zawierać cząstki plastiku z różnych źródeł, takich jak wydzielane podczas prania ubrań z tworzyw sztucznych. Naukowcy podkreślają, że tworzywom plastikowym dodaje się różne substancje chemiczne w celu uzyskania pożądanych właściwości końcowych produktów. Niestety, niektóre z tych substancji mogą być toksyczne, a także zawierać metale ciężkie.
Tego typu cząsteczki mogą gromadzić się w glebie i zmieniać jej strukturę, co może wpływać na uprawy roślin, bezpieczeństwo żywnościowe i odporność ekosystemu. Tworzywa sztuczne mogą np. „oszukać” dobre bakterie obecne w glebie, tak, że te zaczną je mylić z korzeniami roślin. To natomiast skutkuje mniejszym dostępem roślin do niezbędnych składników odżywczych.
Jednak badacze zwracają uwagę, że brakuje wystarczającej liczby badań dotyczących wpływu mikroplastiku na zdrowie ludzi. Konieczne jest opracowanie odpowiednich metod, które pozwolą sprawdzić obecność tych zanieczyszczeń w żywności.
Dr. Nelis podkreśla, że istnieją sposoby, których każdy może używać, aby zmniejszyć zagrożenie dla środowiska i zdrowia ludzi. Zaleca się ograniczenie używania plastikowych produktów - zwłaszcza w kuchni - oraz mniej częste i krótsze cykle prania ubrań.
W Australii obywatel przeciętnie wyrzuca rocznie 100 kg plastikowych odpadów. Dlatego ważne jest podejmowanie działań mających na celu zmniejszenie plastikowego zanieczyszczenia i ochronę środowiska.