W myśl zasady, że nie ma złej pogody, jest tylko złe ubranie, musimy mieć świadomość, że czasem nieodpowiednio dobrane ubranie, może zrujnować cały plan przejażdżki na rowerze. Dodatkowo dobry kask, kurtka, pompka, a na zimę odzież termiczna to tylko niektóre elementy garderoby i wyposażenia jaki warto posiadać.
Jazda na rowerze jest najbardziej ekonomicznym transportem do przemieszczania się. Rower jest zaliczany również do wymagających sportów, jednak warto tu zaznaczyć, że to dzięki niemu mamy zwiększoną potrzebę ruchu i kontaktu ze świeżym powietrzem.
Jazda na rowerze jest dobra do pracy i na rekreacyjne wycieczki. Tutaj zawsze trzeba pamiętać o tym jak należy się ubrać, by było nam wygodnie. Zły outfit może zmęczyć nas bardziej niż niewygodny teren.
Ubrania muszą być dopasowane do nas indywidualnie. Musi być nam ciepło, ale nie za gorąco, ciało ma oddychać, a ubrania powinny skutecznie odprowadzać wilgoć.
Ruchy całego ciała mają być swobodne, nieskrępowane żadnym elementem garderoby.
Na górze:
• Bielizna oddychająca, stanowiąca podstawę. W niej jeździmy zawsze, a gdy jest gorąco wyłącznie w niej.
• Warstwa zapewniająca komfort termiczny (polar lub softshell lub oddychająca bluza)
• Warstwa chroniąca przed deszczem i wiatrem (hardshell, wiatrówka).
Na dole:
• Bielizna termiczna.
• Spodenki lub spodnie rowerowe (w niektórych modelach z wkładką antybakteryjną można jeździć bez majtek).
• Oddychające skarpety.
• Buty rowerowe.
Wygodne koszulki i bluzy na rower to podstawa swobodnej, wygodnej i komfortowej jazdy. Bluzki dopasowujące się do ciała. Oddychające i nie zatrzymuje wilgoci, co byłoby bardzo niezdrowe np. przy wietrznej pogodzie. Przy zakupie warto zwrócić uwagę czy posiadają dodatkowe elementy odblaskowe, które zapewnią większe bezpieczeństwo.
Dla fanów dłuższych wycieczek rowerowych dla własnego komfortu warto zaopatrzyć się w spodnie z wkładką amortyzującą (tzw. pieluchę).
Polecane są buty sportowe, które sprawdzają się w różnych sytuacjach i idealnie będą na rower.
Podróżując rowerem w chłodne dni warto ubierać się warstwowo. Pogoda zmienia się z godziny na godzinę. Dobrze, jeśli posiadamy kurtkę lekką wiatrową i dodatkową, wzmocnioną pod względem właściwości termicznych oraz hydrofobowych np. sofshell.
Kask na rowerze w razie upadku ma za zadanie ochronić głowę przed silnym uderzeniem. Ratownicy medyczni, którzy w wolnych chwilach jeżdżą na rowerach, zawsze wybierają kask jako najważniejsze zabezpieczenie. W swojej pracy zawodowej widzieli zbyt dużą ilość trudnych i niebezpiecznych przypadków właśnie z powodu braku kasku.
Kask ma za zadanie chronić głowę przed pęknięciem czaski oraz podnieść naszą widoczność na drodze. Kaski zazwyczaj posiadają lampki z tyłu i są kolorowe dzięki czemu widać nas już z daleka.
Kaski szosowe mają charakterystyczny, podłużny, kolarski kształt. Mają za zadanie chronić czubek głowy oraz czoło. Wyprofilowane są tak, by wspierać aerodynamiczną stronę jazdy.
Kaski do jazdy górskiej, czy do rowerów typu BMX mają kształt zbliżony do tych motocyklowych.
Kask powinien być przedłużeniem naszej czaszki, a więc musi być dopasowany idealnie. Nie może być za duży lub za mały. Jeżeli mamy problem z doborem rozmiaru warto zmierzyć obwód głowy. Kask powinien mieć dużą ilość wentylacji, aby w czasie jazdy głowa się nie pociła.
Komfortowa jazda na rowerze to nie tylko ubrania i kask, ale również dodatkowe elementy.