Ruda WRON-a rozdrażniona » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Rewolucja w tomografii komputerowej. Pomoże sztuczna inteligencja

Naukowcy z różnych stron świata zaangażowani są w międzynarodowe badania, których celem jest zbadanie potencjału sztucznej inteligencji (AI) w ograniczaniu ilości używanego kontrastu w tomografii komputerowej (TK). Jednym z uczestniczących w tych badaniach ośrodków jest Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu.

Sztuczna inteligencja zrewolucjonizuje tomografię komputerową
MART PRODUCTION - pexels.com
  • Tomografia komputerowa (TK) to badanie medyczne, które wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie do uzyskania obrazów wnętrza ciała.
  • Rocznie na świecie wykonuje się około 300 milionów badań TK, z czego około 180 milionów z użyciem środków kontrastowych.
  • Środki kontrastowe zawierają jod, który jest trudny do uzyskania i może być szkodliwy dla środowiska.
  • Zespół naukowców z różnych państw świata prowadzi badania, których celem jest sprawdzenie, czy sztuczna inteligencja (AI) może ograniczyć lub nawet wyeliminować potrzebę stosowania środków kontrastowych w tomografii komputerowej.
  • Jeśli badania te się powiodą, to będą miały przełomowy wpływ na środowisko.

Projekt o nazwie NetZeroAICT, finansowany przez program Komisji Europejskiej HORIZON EUROPA, ma na celu sprawdzenie możliwości eliminacji kontrastu w badaniach tomografii komputerowej. W ramach tego projektu bierze udział kilkanaście instytucji, w tym uniwersytety w Oxfordzie, Glasgow i Nicei. Do grona uczestników dołącza również Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu.

Główna koncepcja projektu NetZeroAICT opiera się na wdrożeniu „cyfrowego kontrastu” w tomografii komputerowej na światową skalę, co w rezultacie ma prowadzić do redukcji o 30% emisji dwutlenku węgla (CO2) i zanieczyszczeń jodem z badań tomograficznych do 2033 roku.

– wyjaśnia Dariusz Madera, dyrektor generalny USK w Opolu.

Sztuczna inteligencja zrewolucjonizuje tomografię komputerową

Badacze z Uniwersytetu Oxfordzkiego sugerują, że dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji możliwe stanie się wykorzystanie „cyfrowego” kontrastu do identyfikowania zmian w organizmach pacjentów, zamiast używania obecnie stosowanych substancji kontrastowych, które zawierają m.in. trudno dostępny i nieobojętny dla organizmu jod. W opolskim Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym rocznie przeprowadza się około 11-12 tys. badań TK, z czego około 70% z użyciem kontrastu.

Według danych statystycznych, rocznie na całym świecie przeprowadza się 300 mln badań TK, z czego około 180 mln z użyciem substancji kontrastowych. To wiąże się z istotnym wpływem na środowisko, obejmującym 42 tys. ton jednorazowych opakowań, 900 ton stali chirurgicznej (igieł), 90 tys. ton tworzyw sztucznych w postaci rurek, oraz zużycie 150 mln kWh energii i 200 tys. ton wody skażonej jodem. Średnio jeden skan generuje 9,2 kg CO2. 

Podsumowanie:

Sztuczna inteligencja może być rozwiązaniem problemu związanego z wpływem tomografii komputerowej na środowisko. Badania nad zastosowaniem AI w TK mają szansę na przełom w tej dziedzinie.

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

 

#tomografia komputerowa

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
MaŁu
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo