Dopiero zaczynamy pracę. To dla nas wielka przygoda. Psychiatrzy, którzy są i biologami i humanistami, spotykają się z informatykami i rozmawiają o pacjentach, o leczeniu, o tym, co będzie przydatne w leczeniu.
– powiedział dr hab. n. med. Maciej Pilecki, kierownik Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
W ramach projektu, który jest badaniem klinicznym, opracowane zostaną kwestionariusze dla 1,5 tysiąca pacjentów w wieku od 13 do 21 lat, ich rodziców oraz specjalistów. System Mentalio będzie analizował dane z ankiet i sugerował lekarzowi możliwe diagnozy oraz zalecenia dotyczące dalszego leczenia. Algorytm sztucznej inteligencji oparty będzie na technologii uczenia się i kojarzenia podobieństw, co pozwoli na wyciąganie wniosków, nawet przy często niepełnych informacjach dostarczanych przez pacjentów lub opiekunów, którzy nie zawsze są pewni swoich odczuć.
Projekt Mentalio realizowany będzie do końca 2025 roku we współpracy z firmą Nivalit oraz z naukowcami z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej. Algorytmy opracowane w ramach tego systemu będą wykorzystywane przede wszystkim przez lekarzy, ale będą także pomocne dla nauczycieli i rodziców. System nie ma zastąpić diagnozy lekarza, ale ma pomóc w podejmowaniu decyzji dotyczących dalszej diagnozy i terapii, podobnie jak nawigacja w samochodzie pomaga kierowcy w wyborze trasy.
Sztuczna inteligencja może być istotnym wsparciem, ale myślę, że nie zastąpi lekarza, a jeżeli tak – to psychiatria będzie ostatnią specjalizacją zastąpioną przez maszynę. W psychiatrii niezwykle ważna jest relacja emocjonalna pomiędzy lekarzem a pacjentem. Ten fragment nigdy nie zostanie w przewidywalnej przyszłości wyeliminowany, ale myślę, że będziemy coraz częściej korzystać z różnego rodzaju systemów wsparcia decyzji klinicznych.
– ocenił w rozmowie z PAP dr. hab. Maciej Pilecki.
Projekt Mentalio ma na celu przyczynić się do poprawy opieki psychiatrycznej nad dziećmi i młodzieżą w Polsce, gdzie istnieje niedobór psychiatrów dziecięco-młodzieżowych. Liczba specjalistów w dziedzinie zdrowia psychicznego musi wzrosnąć, aby sprostać potrzebom pacjentów. System Mentalio ma przede wszystkim ułatwić proces diagnozy i terapii, aby zapewnić szybszą pomoc pacjentom z zaburzeniami psychicznymi.
Psychiatria dziecięca
W Polsce jest ok. 540 psychiatrów dziecięco-młodzieżowych, tylko część z nich działa w publicznej ochronie zdrowia. Liczba ta, według Naczelnej Izby Lekarskiej, powinna być co najmniej potrojona. Od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy specjalistów zdrowia psychicznego zajmuje się zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży.
Myśli samobójcze ma ok. 80 proc. pacjentów w placówkach tzw. pierwszego poziomu referencyjności, czyli tam, gdzie pomaganie terapią rozpoczyna się bez wstępnej konsultacji psychiatrycznej.
Według danych współrealizatorów projektu ok. 1 mln dzieci, młodzieży w wieku 13-21, jest w systemie opieki zdrowotnej, ale w rzeczywistości pomocy może potrzebować kilka razy więcej osób w tej grupie.
Projekt Mentalio finansowany jest przez Agencję Badań Medycznych.