Kolor zielony wpływa na poprawę humoru i samopoczucia. Kwiaty ożywiają pomieszczenia i nadają im charakteru. Zamiast o zielonych dodatkach warto pomyśleć żywych kwiatach do domu. Sprawią, że pomieszczenie, w którym się znajdują będzie wyglądało lepiej, a jakość powietrza oczyści się z toksyn.
W samym domu czeka na nas wiele szkodliwych substancji, zatruwających nas samych i naszych najbliższych. Toksyny znajdują się wszędzie w kosmetykach, środkach czystości, meblach, sprzęcie elektrycznym, tekstyliach, farbach itd. Nie od dziś wiadomo, że rośliny oczyszczają nam powietrze na ziemi. Posiadając kwiaty doniczkowe w domu, ale konkretne gatunki możemy sobie pomóc i oczyszczać codziennie powietrze, którym oddychamy.
Substancje szkodliwe, z którymi walczą domowe rośliny:
Dodatkowym atutem posiadania domowej dżungli jest poprawa samopoczucia i zdolności koncentracji.
Każda roślina oczyszcza powietrze, jednak są i takie, które dodatkowo są trujące. Posiadacze zwierząt lub gdy w domu są małe dzieci muszą ograniczyć ilość trujących roślin.
Drugim ważnym punktem przy posiadaniu dużej ilości kwiatów jest oświetlenie. Naturalne światło czy mamy go dużo czy raczej nasze pomieszczenia są skromne w światło. Niektóre kwiaty jak fikusy, gerbery i draceny potrzebują dużo światła, jeśli go brakuje kwiaty mogą uschnąć. Kwiaty takie jak paproć, bluszcz czy chamedora nie lubią ekspozycji słonecznej, dlatego świetnie im będzie w oknie północnym.
Najważniejszy punkt przy hodowli kwiatów. Jeśli nie masz tzw. „ręki do kwiatów” albo nie masz czasu doglądać każdej doniczki, sięgnij po gatunki łatwe w uprawie, np. skrzydłokwiat, paproć, epipremnum lub sansewierię.
Decydując się na dużą ilość kwiatów w domu nie musimy się skupiać wyłącznie nad tym, aby chroniły one mieszkańców domu przed wdychaniem szkodliwych oparów lotnych związków organicznych (LZO) i innych substancji toksycznych. Kwiaty w domu mają pięknie wyglądać, cieszyć oczy oraz mieć formę dekoracyjną.
Kwiaty możemy trzymać wszędzie na parapecie, podłodze, a ostatnio również bardzo modne zamontowane na haczykach w suficie wiszące kwietniki z makramy.
Duże rośliny jak palmy, skrzydłokwiaty, draceny trzymamy na podłodze w wysokich donicach lub kwietnikach na stojakach.
Oto lista 22 kwiatów, które pozytywnie wpływają domowy mikroklimat. Kwiaty oczyszczają powietrze i nawilżają je dodatkowo redukują szkodliwe substancje, które znajdują się w domu.
Begonia – odpowiada za neutralizację toksycznych cząsteczek benzenu i toluenu. Kwiaty te blokują szkodliwe związki i są łatwe w utrzymaniu.
Chryzantema wielokwiatowa - naturalnie zwalcza m.in. amoniak, formaldehyd, toluen, benzen, trichloroetylen. Chryzantema bardzo lubi bezpośrednie nasłonecznienia, najlepiej 4-5 godzin dziennie.
Nefrolepis wyniosły (paprotka) – kwiat ten wchłania formaldehyd oraz nawilża powietrze. Paprotka jest łatwa w utrzymaniu.
Zielistka Sternberga – pochłania on cząstki formaldehydu, benzenu i ksylenów. Kwiat bardzo wymagający podlewa się ją nie częściej niż 2-3 razy dziennie. Lubi lekko wilgotne powietrze.
Skrzydłokwiat – dobrze oczyszcza powietrze z dymu papierosowego, acetonu, benzenu i amoniaku. Dobrze rośnie w miejscu z rozproszonym światłem.
Epipremnum złociste – czyści cząsteczki formaldehydu, benzenu oraz tlenku węgla. Trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu.
Daktylowiec niski - zmniejsza stężenie benzenu, amoniaku, formaldehydu, ksylenów i toluenu.
Figowiec benjamina - wchłania formaldehyd, benzen, amoniak, ksyleny.
Chamedora wytworna – wspaniale nawilża powietrze i oczyszcza z formaldehydu, benzenu, ksylenów, tlenku węgla i trichloroetylenu.
Aloes – wspaniale walczy z podrażnieniami i ranami. Aloes chroni przed oparami benzenu i formaldehydu.
Aglaonema – kwiat ten zwalcza ksyleny i formaldehyd
Filodendron czerwieniejący – odpowiada za ograniczenie zawartości formaldehydu w powietrzu.
Szparag gęstokwiatowy – usuwa cząsteczki formaldehydu, toluenu, ksylenów, benzenu i trichloroetylenu.
Sansewieria gwinejska – wspaniale neutralizuje cząsteczki formaldehydu i benzenu.
Palma biczowa – odpowiada za pochłanianie wszystkich cząsteczek amoniaku.
Gerbera Jamesona – dobrze nawilża powietrze, neutralizuje formaldehydy, ksyleny, benzyny i trochloroetyleny
Anturium Andreego – usuwa ksyleny, formaldehyd i amoniak
Palma areka – filtruje powietrze z formaldehydu, ksylenów oraz toluenu.
Hoja różowa – zwalcza toksyny z formaldehydu, benzeonu i toluenu
Bluszcz pospolity – wspaniale chroni domowników przed szkodliwym wpływem formaldehydu
Liriope szafirkowata – zmniejsza stężenie formaldehydu, ksylenów i amoniaku
Dracena obrzeżona – pozbywa się z powietrza formaldehyd, trójchloroetylen oraz ksyleny