Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Polski start-up wdraża nową metodę zwalczania nowotworów jajnika

Poznański start-up naukowy MNM Diagnostics opracuje i wdroży test genetyczny, umożliwiający udzielenie skuteczniejszej pomoc pacjentkom z nowotworami jajnika. Firma z Wielkopolski otrzymała na ten cel ponad 700 tys. euro dofinansowania.

Zdjęcie autorstwa Anna Shvets z Pexels

Finansowanie zostało przyznane na opracowanie i wdrożenie przełomowego testu genetycznego dla pacjentek z nowotworami jajnika. Narzędzie rozwijane w MNM Diagnostics - PARPiNDx, wykorzystuje dane z sekwencjonowania całogenomowego wsparte algorytmami sztucznej inteligencji do oceny podatności pacjentek na terapię inhibitorami PARP.
- poinformował dr Maciej Dąbrowski, dyrektor ds. Rozwoju Naukowego z MNM Diagnostics.

Jak wyjaśnił inhibitory PARP to obecnie najskuteczniejsza forma leczenia celowanego nowotworów jajnika, jednakże efektywna tylko u części, genetycznie predysponowanych pacjentek. 

Narzędzie PARPiNDx pozwala zidentyfikować te pacjentki, u których podawanie inhibitorów PARP będzie skutkować znacznym wydłużeniem czasu do nawrotu choroby, lub nawet całkowitym wyleczeniem.
- podkreślił Dąbrowski.

Projekt poznańskiego MNM Diagnostics będzie realizowany w konsorcjum z holenderską firmą Macrogen Europe, która jest światowym liderem w dziedzinie wysokoprzepustowego sekwencjonowania DNA

Mamy nadzieję, że opracowane przez nas rozwiązania staną się przełomem w leczeniu tego groźnego nowotworu i szansą dla tysięcy pacjentek.
- zaznaczył Dąbrowski.

Rak jajnika jest piątym najczęstszym nowotworem wśród Polek. Dotyka rocznie ok. 3,5 tys. kobiet. Rak jajnika jest najczęściej chorobą o charakterze nawracającym – wznowy choroby doświadczy ok. 85 proc. pacjentek, u których zastosowano leczenie chirurgiczne i chemioterapię.

Dzięki zastosowaniu inhibitorów PARP, grupy leków ukierunkowanej molekularnie stosowanych w leczeniu podtrzymującym, możliwe jest opóźnienie wzrostu nowotworu i wydłużenie czas przeżycia wolnego od progresji choroby. Stosowanie inhibitorów PARP u pacjentek z rakiem jajnika ujęte jest w kluczowych wytycznych międzynarodowych, w tym m.in. Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej.

Na opracowanie i wdrożenie narzędzia startup otrzymał 710 tys. euro dofinansowania, w ramach programu Eureka Eurostars. Sieć Eureka powstała w 1985 roku, skupiając 18 państw europejskich oraz Komisję Europejską, w celu wspieranie konkurencyjności i integracji rynku oraz zachęcania do współpracy badawczo-rozwojowej. Program Eurostars jest inicjatywą służącą wspieraniu najbardziej innowacyjnych, europejskich przedsiębiorstw działających w obszarze B+R.

 

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wideo