KSIĄŻKA | ZGODA - rząd i służby Tuska w objęciach Putina Zamów zanim Tusk zakaże tej książki!

Pistacje – orzechy lepsze od innych?

Pistacje, ze względu na swój wygląd, często nazywane są zielonymi migdałami. Świetnie smakują, a do tego zachwycają swoim składem. Dostarczają nie tylko białka i tłuszczów, ale także substancji aktywnych, których nie znajdziemy w innych orzechach. Są cennym źródłem ważnych składników mineralnych. To jedne z najbardziej odżywczych gatunków orzechów, które na pewno są zdrowsze niż wiele innych popularnych przekąsek. Dlaczego warto jeść orzechy? Co jest w nich takiego niesamowitego?

Orzechy pistacji
Orzechy pistacji
Pixabay - pexels.com

Orzechy pistacjowe, zwane inaczej pistacjami lub zielonymi migdałami, to nasiona drzewa pistacjowego. Odznaczają się zawartością rozmaitych wartości odżywczych. Krzewy pistacji są źródłem jadalnych nasion, które są nam znane właśnie jako orzeszki pistacjowe. Równie odżywczy jest olej wytłaczany z nasion. Pistacje są również bardzo smaczne, mimo to w naszej kulturze nie są aż tak popularne. Warto przyjrzeć się im z bliska i wdrożyć je do swojej diety.

Pistacje - właściwości zdrowotne

Co zawierają pistacje? Wartości odżywcze pistacji są warte uwagi, ponieważ obok wielu składników i witamin, jakie zawierają, mogą z powodzeniem zastąpić niezdrowe przekąski. Ile kalorii mają pistacje? Jeden orzeszek pistacjowy zawiera zaledwie 3 kalorie, więc dla osób na diecie odchudzającej to idealne rozwiązanie. chcących zredukować masę ciała to idealne rozwiązanie. 

Pistacje zwierają wiele witamin, zwłaszcza z grupy B. Na tle innych orzechów, pistacja posiada bardzo duże ilości witaminy B6, która pozytywnie działa na układ nerwowy, poprzez regulację jego funkcjonowania. Ze względu na niewielką zawartość tłuszczów nasyconych i cholesterolu regularne spożywanie orzechów (a w szczególności pistacji) może zmniejszać ryzyko występowania chorób serca. Wpływa tym samym na pracę serca, napięcie mięśni i skurcze. Oprócz tego pistacje posiadają również biotynę, tiaminę, ryboflawinę, niacynę oraz kwas pantotenowy. Oprócz witamin, pistacje składają się również z minerałów, które są ważne by nasz organizm prawidłowo funkcjonował. Są to:

•    potas, 
•    żelazo,
•    fosfor,
•    miedź,
•    magnez,
•    mangan. 

Wiele osób ceni pistacje za ich właściwości antyoksydacyjne. To jeden z produktów spożywczych o największym potencjale antyoksydacyjnym. Orzeszki pistacjowe odznaczają się także wysokim stężeniem witaminy E – powszechnie uważaną za witaminę młodości. Oprócz tego, warto wspomnieć, że pistacje usprawniają pracę jelit, niwelują zaparcia i pomagają w odchudzaniu. Wszystko to za sprawą zawartego w nich błonnika.

Dlaczego warto jeść pistacje?

Patrząc na powyższe właściwości zdrowotne pistacji, widać wyraźnie, ile korzyści może płynąć z włączenia tych orzechów do diety. To zdrowa przekąska dla osób, które chorują na cukrzycę, nadciśnienie, zespół metaboliczny czy choroby serca.

Zaleca się spożywanie około jednej garści pistacji dziennie (około 30-40 g).

Kiedy jeść pistacje? Największe zbiory orzechów pistacjowych odbywają się we wrześniu. Pistacje dostępne są w sprzedaży przez cały rok.

Pistacje – do czego dodawać?

Pistacje w kuchni? Oczywiście, że tak! Mogą zagościć w diecie zarówno samodzielnie, jak i jako dodatek do dań słodkich czy wytrawnych. Orzechy te najczęściej stosowane są do produkcji wyrobów cukierniczych, takich jak lody, torty, budynie, nadzienia do ciastek i cukierków. Orzechy pistacjowe są również jednym z głównych składników oryginalnej tureckiej baklawy. Poza deserami, pistacje nierzadko trafiają też do mięs, przystawek i potraw z ryżu. Dobrze komponują się z drobiem. Mogą stanowić także chrupiący dodatek do sałatek.

Dlaczego pistacje są solone?

Często soli się pistacje, aby przedłużyć ich trwałość i uchronić przed zjełczeniem, a także dla uzyskania innego smaku. Należy jednak pamiętać, że najzdrowsze są orzeszki niesolone. Niesolone pistacje mają specyficzny i bardzo wyrafinowany smak, wysoko ceniony przez fanów tych orzechów. Sól zmienia ich smak na bardziej wyrazisty i robi z nich przekąskę, która smakowo trafia w gusta większej rzeszy odbiorców.
 

 



Źródło: onedaymore.pl, niezalezna.pl

 

Natalia Wasilewska