Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Pierwszy lot samolotem – jak się odpowiednio przygotować?

Marzysz o ekscytującej podróży samolotem, ale nie wiesz, od czego zacząć? Bez obaw! Pierwszy lot może być wyjątkowym doświadczeniem, ale warto się odpowiednio przygotować, aby podróż przebiegła sprawnie i komfortowo. W tym obszernym poradniku dla początkujących dowiesz się, jak się przygotować do pierwszego lotu samolotem, aby uniknąć stresu i cieszyć się podróżą.

Samolot
ThePixelman - pixabay.com

Jak się przygotować do pierwszej podróży samolotem?

Przygotowanie do pierwszej podróży samolotem może być łatwe, jeśli masz odpowiedni plan i przygotowanie. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, planuj z wyprzedzeniem i nie zapominaj cieszyć się każdą chwilą podróży! Bez względu na to, czy lecisz na wakacje, czy na służbową podróż, pierwszy lot samolotem będzie dla Ciebie niezapomnianym doświadczeniem!

Kiedy wyjechać na lotnisko? 

Ile czasu wcześniej należy być na lotniku? Zazwyczaj należy być na lotnisku przynajmniej na dwie godziny przed planowanym wylotem. Lepiej wyruszyć na lotnisko, mając zapas czasu, niż martwić się potem z powodu korków czy innych problemów z dojazdem.

Na lotnisku. Jak się odprawić i przejść kontrolę bezpieczeństwa?

Kiedy przybędziemy na lotnisko, pierwszą rzeczą, która należy sprawdzić, jest godzina odprawy biletowo-bagażowej (tzw. check-in). Na specjalnych tablicach informacyjnych wyświetlane są szczegółowe informacje z harmonogramem dla podróżnych: numery i kierunki lotów, godziny odprawy i numery stanowisk check-in. Jeśli przyjechaliśmy na lotnisko wcześniej, dokładna godzina, o której zacznie się odprawa, może nie być jeszcze podana. Często widnieje wtedy informacja o tym, kiedy mniej więcej można spodziewać się dalszych wieści.

Odpraw się wcześniej

Po dotarciu na lotnisko czeka Cię odprawa. Jeśli podróżujesz tylko z bagażem podręcznym, możesz odprawić się najwcześniej na 36 godzin przed planowanym odlotem i pobrać karty pokładowe na urządzenia mobilne. Dzięki temu unikniesz kolejek i będziesz mógł przejść bezpośrednio do bramek kontroli bezpieczeństwa.

Natomiast jeśli podróżujesz z bagażem rejestrowanym, będziesz musiał nadać go przy stanowisku check-in. Dlatego zaleca się przybycie na lotnisko z większym wyprzedzeniem, najlepiej 3 godziny przed planowanym odlotem. Warto też na bieżąco sprawdzać informacje dotyczące numeru bramki (gate), ponieważ może ulec zmianie.

Dobra organizacja i śledzenie aktualnych informacji pomoże Ci sprawnie przeprowadzić wszystkie etapy przed lotem i uniknąć niepotrzebnego stresu.

Jak odprawić się online przed pierwszym lotem samolotem?

Odprawa online nie jest wcale trudna. Można wykonać ją na 1-2 dni przed wylotem, zaoszczędzić czas, a przy tym również i pieniądze – niektóre tanie linie lotnicze wymagają dodatkowej opłaty w sytuacji, gdy podróżujący wybiera standardową odprawę na lotnisku. 

Po odprawie online otrzymasz na swojego maila kartę pokładową, którą należy wydrukować i mieć ze sobą przez cały lot. 

Kontrola przed pierwszym lotem - krok po kroku

Przed pierwszym lotem samolotem warto wiedzieć, jak przygotować się do takiej kontroli. Nie jest to proces ani trudny, ani uciążliwy, a w przypadku olejnych odpraw będzie wyglądał tak samo.

Kontrola graniczna krok po kroku:
1.    Weź jeden z plastikowych pojemników i połóż go na taśmie.
2.    Ułóż w nim swój bagaż podręczny, portfel i kartę pokładową.
3.    Weź kolejny pojemnik, do którego włożysz elektronikę lub płyny (każdy pojemnik z płynem może mieć max. 100 ml – łącznie 1 litr na 1 bagaż podręczny).
4.    Kiedy bagaże będą przechodzić na taśmie, Ty przejdź przez bramkę. 
5.    Jeśli podczas przechodzenia uruchomi się alarm, prawdopodobnie trzeba będzie zdjąć buty lub inne części garderoby czy biżuterii, które posiadają metalowe elementy.
6.    Po przejściu kontroli można spakować swoje rzeczy osobiste i udać się do strefy bezcłowej.

Pierwszy lot samolotem – co można zabrać do samolotu, a czego nie?

Często pierwszy lot samolotem generuje sporo strach i stresu. Obawiamy się restrykcyjnych przepisów, których nie znamy. Jedną z najważniejszych zasad w dekalogu podróży jest ta, która mówi o tym, co można a czego nie można zabrać na pokład samolotu

Czego nie wolno przewozić w bagażu podręcznym:
•    płynów powyżej 100 ml,
•    broni, ostrych narzędzi takich jak nożyczki, noże, scyzoryki, korkociągi, żyletki,
•    materiałów łatwopalnych i wybuchowych: farby w sprayu, fajerwerki,
•    substancji toksycznych, kwasów.

Boardnig podczas pierwszego lotu samolotem 

Oto ważna wskazówka dotycząca procedury boardingu podczas podróży samolotem, zwłaszcza dla tych, którzy lecą po raz pierwszy. Podczas boardingu, czyli wejścia na pokład samolotu, ważne jest znalezienie odpowiedniej bramki (gate). To właśnie tam prowadzi rękaw lub autobus, który zabierze nas na pokład maszyny. Nie zapomnijmy również o przygotowaniu dowodu osobistego i karty pokładowej, które będą potrzebne na tym etapie podróży.

Warto pamiętać, że podczas boardingu musimy ustawić się w kolejce. Pierwszeństwo mają osoby uprzywilejowane, takie jak osoby z niepełnosprawnością lub te, które wykupiły taką usługę. Również rodziny z dziećmi mogą mieć pierwszeństwo w wejściu na pokład. Przestrzeganie tych zasad pozwoli na sprawną i uporządkowaną procedurę wejścia na samolot.

Pamiętajmy, że boarding jest ostatnią prosta przed rozpoczęciem podróży, dlatego warto być zorganizowanym i przygotowanym na ten etap.

 Źródło: polisaturystyczna.pl, niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo