Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Opryszczka – przyczyny, leczenie, objawy i leczenie

Opryszczka, zwana również herpesem, to powszechna choroba wywołana przez wirusa. Zarażenie wirusem opryszczki oznacza jego obecność w organizmie do końca życia, ponieważ jest to przewlekła infekcja. Nawroty tej choroby mogą być skutecznie leczone za pomocą leków przeciwwirusowych, zarówno doustnych, jak i miejscowych.

Zdrowie bez wirusów
Pixabay - pexels.com

Czym jest opryszczka?

Opryszczka, znana również jako herpes, to choroba wywołana przez wirusa herpes simplex (HSV). Istnieją dwie główne postacie tego wirusa: HSV-1 i  HSV-2i . Opryszczka może wystąpić w różnych miejscach na ciele, ale najczęściej dotyka obszarów wokół ust (opryszczka ustna) lub narządów płciowych (opryszczka narządów płciowych).

HSV-1 jest często związany z opryszczką ustną, która charakteryzuje się pojawieniem się bolesnych pęcherzyków wokół ust
HSV-2 natomiast jest związany z opryszczką narządów płciowych, która objawia się bolesnymi owrzodzeniami w okolicy genitalnej.

Opryszczka jest chorobą przewlekłą, co oznacza, że raz zakażona osoba pozostaje nosicielem wirusa przez całe życie. Wirus przenosi się głównie przez bezpośredni kontakt z zakażonym obszarem lub przez kontakt z płynem z pęcherzyków. Możliwe jest również przeniesienie wirusa podczas stosunku płciowego, co sprawia, że opryszczka narządów płciowych jest jednym z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową.

Objawy opryszczki mogą obejmować pojawienie się pęcherzyków, które pękają, tworząc owrzodzenia, a następnie goją się. Opryszczka może również powodować objawy ogólne, takie jak gorączka, ból głowy i zmęczenie.

Opryszczka nie ma skutecznego leczenia, ale istnieją leki antywirusowe, które mogą łagodzić objawy i skrócić czas trwania zakażenia. Ważne jest również unikanie kontaktu z zakażonym obszarem podczas zakażenia aktywnego oraz stosowanie środków ostrożności, takich jak używanie prezerwatyw, aby zminimalizować ryzyko przeniesienia wirusa.

W przypadku ciąży istnieje ryzyko przeniesienia wirusa na noworodka podczas porodu, co może prowadzić do poważnych komplikacji. Dlatego też, w przypadku ciąży, zaleca się konsultację z lekarzem w celu skutecznego zarządzania chorobą i minimalizowania ryzyka dla dziecka.

Jakie są przyczyny opryszczki?

Opryszczka jest wywołana przez wirusa herpes simplex (HSV), a główne przyczyny związane z zakażeniem opryszczką obejmują:

Kontakt bezpośredni z zakażoną osobą

 • Stosunek płciowy
 • Przeniesienie z matki na dziecko
 • Osłabienie układu odpornościowego
 • Okres menstruacyjny

Warto podkreślić, że opryszczka jest przewlekłą infekcją, a raz zainfekowana, osoba pozostaje nosicielem wirusa przez całe życie. Niemniej jednak, istnieją środki zaradcze, takie jak leki antywirusowe, które mogą łagodzić objawy i pomóc w kontrolowaniu zakażenia. Ważne jest również stosowanie środków ostrożności, takich jak unikanie kontaktu z zakażonym obszarem podczas zakażenia aktywnego, aby zmniejszyć ryzyko przeniesienia wirusa na inne osoby.

Jak leczyć opryszczkę?

Leczenie opryszczki opiera się głównie na łagodzeniu objawów, skracaniu czasu trwania zakażenia oraz zapobieganiu nawrotom. 

Kilka metod leczenia opryszczki

 • Leki antywirusowe
 • Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne
 • Kompresy z lodu
 • Higiena osobista
 • Unikanie czynników wyzwalających
 • Prezerwatywy

Warto podkreślić, że opryszczka jest przewlekłą chorobą, a leki pomagają głównie w łagodzeniu objawów i kontrolowaniu zakażenia, ale nie eliminują wirusa z organizmu. Osoby z opryszczką powinny skonsultować się z lekarzem, który może zalecić odpowiednie leczenie w zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta.

Objawy opryszczki

Opryszczka może manifestować się różnymi objawami, które zazwyczaj pojawiają się w okresie zakażenia aktywnego. 

Najczęstsze objawy opryszczki

 • Pojawienie się pęcherzyków
 • Ból i świąd
 • Owrzodzenia i strupy
 • Objawy ogólne
 • Powiększenie węzłów chłonnych
 • Trudności w jedzeniu lub piciu

Warto zauważyć, że objawy opryszczki mogą się różnić w zależności od indywidualnych cech organizmu i odmiany wirusa herpes simplex (HSV-1 lub HSV-2). 

Objawy aktywnego zakażenia mogą utrzymywać się przez kilka dni do kilku tygodni, a następnie zazwyczaj ustępują, ale wirus pozostaje w organizmie i może powrócić w formie nawrotów w odpowiednich warunkach.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#opryszczka #czym jest opryszczka #zarażenie opryszczką #przyczyny opryszczki #wirus opryszczki

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo