Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Masz złego szefa? Jesteś gorszym pracownikiem

To, jakim jesteś pracownikiem w dużym stopniu zależy od… szefa. Badanie przeprowadzone przez naukowców z Stevens Institute of Technology i University of Illinois w Chicago wykazało, że toksyczne przywództwo, charakteryzujące się agresywnością, krytyką i niesprawiedliwością ze strony przełożonych, negatywnie wpływa na wydajność pracowników. Odkrycie to nabiera szczególnego znaczenia w kontekście priorytetów zawodowych pracowników. Ci, dążący do rozwoju kariery, bardziej odczuwają negatywne skutki takiego zarządzania niż ci, dla których bezpieczeństwo zatrudnienia jest priorytetem.

Masz złego szefa? Jesteś gorszym pracownikiem
Zdjęcie dodane przez fauxels
  • Złe przywództwo wpływa na wydajność pracowników, powodując, że są mniej zaangażowani i mniej produktywni.
  • Osoby, dla których priorytetem jest rozwój kariery, są bardziej narażone na negatywny wpływ toksycznych przełożonych.
  • Pracownicy, dla których priorytetem jest bezpieczeństwo zatrudnienia, są mniej wrażliwi na nadużycia ze strony przełożonych.

Badacze przeprowadzili analizę mechanizmów, przez które złe przywództwo wpływa na zachowanie pracowników, koncentrując się na aspekcie „przejmowania odpowiedzialności”. Badanie obejmowało ankietę przeprowadzoną wśród pracowników i przełożonych z 42 różnych firm w Korei Południowej oraz setek amerykańskich studentów.

Mobbing w pracy?

Wyniki badania wykazały, że pracownicy nastawieni na rozwój kariery są bardziej podatni na negatywne skutki toksycznego przywództwa niż ci, dla których priorytetem jest bezpieczeństwo zatrudnienia. W przypadku ambitnych pracowników nadużycia ze strony przełożonych silniej wpływają na ich wydajność. Z kolei pracownicy, dla których kluczowe jest zapewnienie stabilności zatrudnienia, wykazują mniejszą wrażliwość na tego rodzaju zachowania ze strony szefostwa.

Odkrycie to jest istotne, ponieważ pracownicy dążący do awansu postrzegają agresywnego szefa jako decydującego o ich perspektywach kariery, co wpływa na ich reakcje i zaangażowanie w pracę. Z kolei pracownicy, którym zależy głównie na bezpieczeństwie zatrudnienia, mniej odczuwają negatywne skutki złego przywództwa, gdyż widzą, że przełożeni nie mają bezpośredniego wpływu na decyzje o zwolnieniach, które zazwyczaj wymagają zatwierdzenia przez wyższe instancje.

– wyjaśnia Dr Howie Xu, główny autor badania.

Podsumowanie:

To odkrycie sugeruje, że organizacje powinny nie tylko zapewniać pracownikom bezpieczne miejsca pracy, ale także wzmacniać ich pozycję i doceniać ich wkład. Badania wykazały również, że różnice w reakcjach pracowników na toksyczne przywództwo były podobne zarówno w Korei, jak i w USA, co może wskazywać na uniwersalność tego zjawiska niezależnie od różnic kulturowych, być może wynikającą z wpływu globalizacji. Z kolei nadużycia ze strony przełożonych jako problem globalny, mogą mieć negatywny wpływ na wydajność pracowników.

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP, journals.sagepub.com

 

#mobbing w pracy

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
MaŁu
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo