Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Kupujesz polskie produkty? Patriotyzm konsumencki ważny dla 75 proc. Polaków

Badanie przeprowadzone na zlecenie firmy Wiener ukazało, że dla 75 proc. Polaków patriotyzm konsumencki ma istotne znaczenie. Zaskakujące wyniki pokazują, że niemal 60 proc. obywateli uważa, iż polskie produkty spożywcze są lepszej jakości niż te zagraniczne. Dodatkowo, dla trzech na czterech respondentów ważne jest, aby kupowany produkt był polski, a 37 proc. z nich jest gotowych zapłacić za niego więcej.

Zakupy w sklepie
Gustavo Fring - pexels.com
  • 75 proc. Polaków uważa, że patriotyzm konsumencki jest ważny.
  • 60 proc. Polaków uważa, że polskie produkty spożywcze są lepsze jakości niż zagraniczne.
  • 37 proc. Polaków jest skłonnych zapłacić więcej za polski produkt.
  • 57 proc. Polaków uważa, że polscy rolnicy są nowocześni.
  • Ponad połowa respondentów jest zdania, że państwo powinno bardziej wspierać finansowo polskich rolników.

Eksperci z Wienera zauważyli, że taki wynik to pozytywna informacja dla rolników, ponieważ patriotyzm konsumencki ma duże znaczenie dla Polaków, nawet w obliczu trudnej sytuacji gospodarczej. To przekłada się na wzrost popytu na polskie rolnicze produkty. Polski przemysł rolno-spożywczy stanowi istotny filar gospodarki kraju, z 1,3 mln gospodarstw rolnych i blisko 38 tysiącami pracowników w rolnictwie. Wartość produkcji rolniczej w Polsce w 2022 roku wyniosła 39,5 mld euro, co umieszcza kraj na 5. miejscu w UE według danych z "Rocznika Statystycznego Rolnictwa 2022" Głównego Urzędu Statystycznego.

Dobre, bo Polskie

Badanie wykazało, że 57 proc. Polaków uważa, że rolnicy w Polsce są nowocześni. Warto zauważyć, że ta opinia różni się w zależności od wieku respondentów i miejsca zamieszkania. Osoby powyżej 55 roku życia częściej niż młodzi ludzie (18-24 lata) są przekonane o nowoczesności rolników. Podobnie, mieszkańcy wsi częściej niż mieszkańcy dużych miast uważają rolników za nowoczesnych.

Patriotyzm konsumencki

Ponad połowa badanych uważa, że państwo powinno bardziej wspierać finansowo polskich rolników, choć 20 proc. jest przeciwnego zdania. Wyniki badania ukazują również, że dla większości respondentów istotne jest, aby produkt spożywczy, który kupują, był polski. Patriotyzm konsumencki rośnie wraz z wiekiem, przy czym dla 78 proc. osób w wieku 45-54 lat i 76 proc. osób powyżej 55 roku życia pochodzenie produktu jest "ważne" lub "bardzo ważne".

Made in Poland

Co więcej, 61 proc. Polaków sprawdza kraj pochodzenia produktu spożywczego podczas zakupów. Osoby w wieku 35-44 lata są bardziej skłonne zapłacić wyższą cenę za produkt wyprodukowany w Polsce. Jednakże, niemal 60 proc. respondentów uważa, że polskie produkty spożywcze są lepszej jakości niż te z zagranicy. To pozytywne podejście do rodzimej produkcji może stanowić zachętę dla rolników do dalszego rozwoju i utrzymania wysokich standardów.

Wiener podkreśla, że świadomość konsumentów dotycząca lokalnych produktów rośnie, co sprawia, że polscy rolnicy, spełniając europejskie normy, są w stanie konkurować nie tylko pod względem jakości, ale także smaku. Dlatego ważne jest docenianie wysiłków rolników poprzez wybieranie produktów z polską flagą na półkach sklepowych.

Podsumowanie:

Patriotyzm konsumencki jest istotną wartością dla Polaków, szczególnie tych starszych i mieszkających na wsi. Polacy są przekonani o wysokiej jakości polskich produktów spożywczych. Część Polaków jest skłonna zapłacić więcej za polski produkt, ale nie wszyscy. Polacy mają pozytywny obraz polskich rolników i uważają, że powinni oni otrzymywać większe wsparcie od państwa.

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP, Wiener

 

#polskie produkty #polskie jedzenie

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
MaŁu
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo