Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Kredyt na samochód. Celowany, gotówkowy, a może leasing?

Zakup kolejnego auta to zazwyczaj przyjemny moment. Zazwyczaj, bo zmieniamy na auto z wyższego modelu, młodszego rocznika czy o mniejszym przebiegu. Niejednokrotnie jednak trudno odłożyć na zmianę samochodu. Tu rozwiązaniem może być kredyt gotówkowy na zakup samochodu. Na co musisz uważać?

Komis samochodowy. Czy warto zaciągnąć kredyt samochodowy?
pixabay.com/ - @manfredrichter

Wysokie jak nigdy ceny aut używanych czy nowych skutecznie zniechęcają większość z kierowców do zmiany swojego środka transportu. Wysokie koszty życia często uniemożliwiają odłożenie odpowiedniej ilości gotówki, którą można by spożytkować na zmianę samochodu. Ale zakup za gotówkę to tylko jedna z opcji. Przyjrzyjmy się alternatywnym rozwiązaniom.

Kredyt na samochód

Kredyt samochodowy – z całej gamy takich rozwiązań – jest zazwyczaj najkorzystniejszym typem zobowiązania. Dlatego, że to tak zwane zobowiązanie celowane - bank pożycza klientowi określoną sumę wyłącznie po to, aby za jej pośrednictwem sfinansował zakup auta.

W wielu miejscach zakup samochodu można w całości sfinansować z kredytu samochodowego. Rzecz jasna, można również wnieść wkład własny, który odpowiednio obniży całkowity koszt zobowiązania.

Tani kredyt samochodowy jest możliwy dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu. W przypadku kredytu samochodowego oprocentowanie może być niskie, bo zabezpieczeniem jest samo auto. Może się okazać, że bank zażąda wpisania go jako współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego (nie dłużej niż do momentu całej spłaty zadłużenia).

Takie rozwiązanie jest jednak obarczone pewnymi regułami. Przede wszystkim, w czasie spłacania zobowiązania kredytobiorca nie może sprzedać auta bez zgody banku. Jeśli kredytobiorca nie wywiąże się z warunków umowy zawartej z bankiem, w najgorszym scenariuszu bank może sprzedać samochód, aby odzyskać pożyczone pieniądze wraz z odsetkami.

Leasing

To instrument, który upoważnia konsumenta do korzystania z samochodu przez określony czas (mimo że formalnie nie jest on właścicielem pojazdu) w zamian za to, że dokonuje on comiesięcznych opłat.

Po tym czasie, konsument może albo zwrócić auto, albo je wykupić.

Warto wiedzieć: leasing większości kojarzy się wyłącznie z działalnością gospodarczą. Nabycie auta w tej formule możliwe jest także dla klientów prywatnych. Jeśli jesteś zainteresowany taką formułą, pytaj o leasing konsumencki.

Kredyt gotówkowy

W przeciwieństwie do kredytu samochodowego, mowa tu o zwyczajnym pożyczeniu pieniędzy z banku. To taki rodzaj kredytu konsumenckego, który klient może spożytkować w dowolny sposób (oprócz wydatków związanych z działalnością gospodarczą). Tym samym pożyczka może być przeznaczona na zakup auta.

W tym wariancie bank nie wymaga wkładu własnego ani innych zabezpieczeń. Pożyczkobiorca pożycza od banku pieniądze, przeznacza je na samochód zarówno nowy, jak i używany. Nie ma potrzeby informowania banku o zakupie auta.

Nie występuje tu również potrzeba wykupywania ubezpieczenia AC, co często jest warunkiem dla kredytów samochodowych.

Pożyczone pieniądze z kredytu gotówkowego nie muszą być w całości przeznaczone na zakup samochodu. Z pozostałej gotówki można zakupić coś innego, dalej bez potrzeby informowania banku o przeznaczeniu środków.

Uzyskanie kredytu gotówkowego jest dziś wyjątkowo szybkie i proste. Bank zażąda okazania dowodu tożsamości oraz zaświadczeń o zatrudnieniu i zarobkach. Na końcu dochodzi do podpisania umowy (po pozytywnej ocenie zdolności kredytowej) oraz wypłacenia pieniędzy przez bank.

Brak zabezpieczeń, brak banku w dowodzie rejestracyjnym, brak konieczności wydania pełnej pożyczki na auto. Za wszystkie te zalety trzeba zapłacić. Nierzadko słono, bo kredyty gotówkowe są najdroższymi w ofertach banków. Zaciągnięcie takiego zobowiązania wiąże się z wyższym całkowitym kosztem kredytu, w porównaniu do celowanego kredytu.

Decydując się na pożyczenie pieniędzy, uważnie czytaj umowy. Pamiętaj, że ilekroć mowa jest o:

  • Oprocentowaniu kredytu - stawka, na podstawie której naliczane są odsetki kredytu, czyli opłaty pobierane przez bank w zamian za pożyczenie środków finansowych;
  • RRSO - Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania wyraża całkowity koszt kredytu w skali jednego roku. Jest wyrażona jako wartość procentowa i składają się na nią wszystkie związane z zobowiązaniem opłaty. Wśród nich wymienia się m.in. prowizję, oprocentowanie, opłatę za przygotowanie wniosku, koszty ewentualnego ubezpieczenia.

 Źródło: auto-swiat.pl, niezalezna.pl

 

#kredyt samochodowy #kredyt na samochód

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo