Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Ewa Swoboda halową wicemistrzynią świata w biegu na 60 metrów • • •

Depresja sezonowa - jak ją odróżnić od zwykłego przygnębienia?

Czy pogorszenie nastroju wiąże się z depresją sezonową? SAD, czyli sezonowe zaburzenie afektywne to choroba, zwana również depresją sezonową, która staje się coraz częściej spotykana. To specyficzne zaburzenie nastroju, które pojawia się cyklicznie, zazwyczaj w okresie jesienno-zimowym. Jak sobie radzić z depresją sezonową?

Depresja starszy człowiek
geralt - pixabay.com

Co to jest depresja sezonowa?

Depresja sezonowa lub też depresja jesienna to stan, który objawia się obniżonym nastrojem, apatią, rozdrażnieniem, stanami lękowymi czy problemami ze snem czy koncentracją. Jakie są przyczyny depresji sezonowej? Niestety, mechanizm powstawania depresji jesiennej nie został dogłębnie zbadany. Istnieją jednak istotne przesłanki, które wskazują, iż pogorszenie się samopoczucia w okresie jesienno-zimowym ma związek z niedostateczną ekspozycją na światło. Gdy przez większość dnia mamy do czynienia z dużym zachmurzeniem i zamgleniem, a zmrok zapada już po 16, do siatkówki dociera mniej światła, co przekłada się na słabsze impulsy nerwowe i mniejszą syntezę substancji chemicznych odpowiadających za dobre samopoczucie. 

Ile trwa depresja sezonowa?

Sezonowa depresja najczęściej pojawia się wraz z początkiem października czy listopada i może trwać aż do wiosny, czyli przełomu marca i kwietnia. Depresja jesienno-zimowa jest powiązana ze światłem słonecznym, dlatego też wraz z wydłużeniem się dnia, objawy mogą osłabnąć. 

Gdy w Unii Europejskiej dyskutowano o zaprzestaniu zmian czasu, wiele osób podkreślało, że zmiana czasu rzutuje negatywnie na samopoczucie człowieka. Wspominano o tym zwłaszcza w kontekście przejścia z czasu letniego na zimowy, gdy z dnia na dzień zmrok zaczął zapadać o godzinę szybciej.

Kogo częściej dotyka depresja jesienna?

Kto jest narażony na depresję sezonową? Zdecydowanie częściej chorują osoby między 20. a 30. rokiem życia. Im jesteśmy starsi, tym łagodniej znosimy niedostateczną podaż światła. Jego niewielka ilość nie przekłada się aż tak znacznie na nasze samopoczucie oraz codzienne funkcjonowanie. Depresja jesienna to problem, z którym częściej zmagają się kobiety. 

Depresja sezonowa – objawy

Objawy depresji sezonowej są bardzo zbliżone do objawów depresji. Różnica polega na tym, że sezonowa depresja pojawia się cyklicznie w sezonie jesienno-zimowym, bądź rzadziej w okresie wiosenno-letnim. 

Główne objawy sezonowej choroby afektywnej SAD, to:
•    pogorszenie samopoczucia,
•    uczucie smutku,
•    przygnębienie,
•    płaczliwość, 
•    brak energii, 
•    zmęczenie,
•    anhedonia (utrata zainteresowań, brak odczuwania przyjemności z wykonywania ulubionych zajęć),
•    apatia, 
•    obniżenie poziomu energii,
•    męczliwość powodująca problemy z wykonywaniem nawet zwykłych, codziennych czynności,
•    zaburzenia apetytu (najczęściej osłabienie),
•    zaburzenia snu (zazwyczaj pod postacią bezsenności),
•    ciągle lub okresowe uczucie niepokoju, lęku bądź podniecenia,
•    ciągłe poczucie winy, 
•    obniżona samoocena.

Objawy SAD wyraźnie wskazują na to, że depresja jesienna nie jest błahostką, a poważnym problemem, który zdecydowanie wymaga leczenia.

Jak sobie radzić z depresją sezonową?

  • korzystaj z naturalnego światła- sezon jesienno-zimowy nie sprzyja długim spacerom i przebywaniu na świeżym powietrzu, jednak jest to bardzo ważny aspekt w tej chorobie. Dlatego wychodź na światło słoneczne, szczególnie o poranku. 
  • ogranicz światło sztuczne w nocy - przed snem nie korzystaj z laptopa, telefonu czy telewizora, bo są to czynniki zakłócające nasz naturalny cykl snu. Zadbanie o swój naturalny rytm może być kluczowe w łagodzeniu objawów SAD.
  • wzbogać dietę o witaminę D - ekspozycja na światło słoneczne (a raczej jego resztki) w ciągu dnia i regularne ćwiczenia to dobre sposoby na uzyskanie witaminy D. Warto ponadto włączyć do swojej diety produkty takie jak łosoś, jaja i grzyby, które zawierają pewne ilości witaminy D. Można też skonsultować się z lekarzem w celu dodatkowego wsparcia witaminą D w postaci leku lub suplementu.
  • pamiętaj o diecie – odpowiednia dieta wzbogaci Twój organizm o cenne składniki odżywcze, witaminy i składniki mineralne. Dostarczaj w diecie produktów bogatych w magnez, który bierze udział w produkcji serotoniny i melatoniny – hormonu, który reguluje zegar biologiczny i wspomaga układ odpornościowy. W diecie powinny znaleźć się produkty bogate w cynk, ponieważ ten pierwiastek wspomaga układ nerwowy i wpływa na zmniejszenie objawów depresji i lęku. Nasze menu powinno też zaspokajać zapotrzebowanie organizmu na kwas foliowy. On także uczestniczy w regulacji aktywności układu nerwowego i kształtowaniu naszego samopoczucia.
Depresja jesienna to poważny problem, który często wymaga pomocy specjalisty. Psychiatra może zadecydować o przepisaniu antydepresantów. W wyniku ich przyjmowania zwiększa się stężenie serotoniny, co prowadzi do poprawy nastroju i zmiany postrzegania własnej osoby przez chorego.

 Źródło: swiatleku.pl, niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo