Państwo w rozsypce » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Ciekawostki turystyczne: Szczeciński Park Krajobrazowy

Szczeciński Park Krajobrazowy utworzony został w 1981, ma powierzchnie 20 938 ha (w tym otulina 11 842 ha). Obejmuje rozległy kompleks leśny porastający Wzgórza Bukowe oraz Polany Kołowską, Binowską i Dobropolską. Park cechuje się dużymi walorami krajobrazowymi i przyrodniczymi.

Jezioro Szmaragdowe
Jezioro Szmaragdowe
Yves6; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

Największą atrakcją turystyczną parku są jego walory przyrodnicze i krajobrazowe: piękne lasy, malownicze wzgórza, głazy narzutowe, źródła i źródliska oraz jeziora. Z kolei dla miłośników historii atrakcją turystyczną będą walory kulturowe Parku.

Głazy narzutowe Puszczy Bukowej należą do największych na Pomorzu Zachodnim, a część z nich objęta jest ochroną jako pomniki przyrody. 

Część szlaków turystycznych jest poprowadzona przez rezerwaty przyrody lub ich skrajem. W ten sposób do zwiedzania udostępniono wszystkie rezerwaty Puszczy Bukowej. 

Ciekawe obiekty kulturowe na terenie Puszczy Bukowej związane są z dawną działalnością górniczą
W obrębie Wzgórz Bukowych, głównie w ich zachodniej części, w XIX i XX w. prowadzono działalność górniczą. Wydobywano surowce do produkcji cementu portlandzkiego oraz miejscami węgiel brunatny. Ślady działalności górniczej widoczne są dziś w okolicy Jeziora Szmaragdowego. Jezioro to powstało w wyniku napływu wód podziemnych do wyrobiska kredy. W 1925 r. podczas prac kopalnianych odsłonięto warstwę wodonośną. Woda zalała kopalnię wraz ze znajdującym się w niej sprzętem i uniemożliwiła jej dalsze funkcjonowanie.

Woda zawdzięcza swoją szmaragdową barwę dużej zawartości węglanu wapnia. Pobliskie wzgórze Widok, z którego rozciąga się widok na panoramę Szczecina, powstało jako hałda , na której składowano nadkład z pobliskich wyrobisk.

Obiekty architektoniczne Puszczy Bukowej to m. in. cmentarzysko kurhanowe w Glinnej, Sztuczna Grota Zdroje, dawne obiekty wojskowe wraz z podziemiami, Zajazd Szmaragd, obiekty architektury sakralnej w Binowie, Dobropolu oraz Kołowie.

Do obiektów najchętniej odwiedzanych w Szczecińskim Parku Krajobrazowym należą Ogród Dendrologiczny w Glinnej oraz Jezioro Szmaragdowe i jego okolice.

Teren Parku nadaje się do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej oraz samochodowej. Przez jego obszar przebiega 18 szlaków pieszych. Turystykę rowerową umożliwia sieć dróg oraz drogi leśne przecinające Puszczę Bukową. Natomiast samochodem możemy dojechać w atrakcyjnie turystycznie miejsca.

Na terenie Szczecińskiego Parku Krajobrazowego można uprawiać także turystykę kwalifikowaną. Najczęściej są to sporty biegowe. W granicach Parku znajduje się także pole golfowe w miejscowości Binowo.

 



Źródło: niezalezna.pl

 

ps