Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Ciekawostki turystyczne: Park Krajobrazowy Beskidu Małego

Park Krajobrazowy Beskidu Małego położony jest na pograniczu województw małopolskiego i śląskiego. Zajmuje powierzchnię 257,70 km², posiada też otulinę o powierzchni 227,58 km². Znajdują się tu dwie grupy górskie Beskidu Małego oddzielone doliną Soły.

Widok z Kiczery
Widok z Kiczery
Jerzy Opioła ; creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0

 W znajdującym się we wschodniej części Beskidzie Andrychowskim najwyższym szczytem jest Łamana Skała (929 m). Na zachodzie znajduje się pasmo Magurki Wilkowickiej ze szczytem Czupel (933 m).

Czupel – najwyższy szczyt Beskidu Małego, znajdujący się w jego zachodniej części położonej na zachód od doliny Soły. Jest to tzw. Grupa Magurki Wilkowickiej. Czupel jest zwornikiem dla kilku grzbietów. Sąsiaduje z Rogaczem (899 m), oddzielony od niego przełęczą Wysokie Siodło.

Cały masyw Czupla jest zalesiony. W lasach zaliczanych do piętra regla dolnego, dominuje buk z domieszką świerka, występuje dość rzadka naparstnica purpurowa i rzadki gatunek chrząszcza – biegacz pomarszczony. Ostatnio wiatrołomy i wycinka drzew spowodowały wylesienie szczytu, co umożliwia oglądanie dość rozległych widoków. Widoczny jest grzbiet biegnący ku Magurce Wilkowickiej, Pogórze Śląskie z Jeziorem Goczałkowickim, Gaiki, Groniczki, Chrobacza Łąka, Jezioro Międzybrodzkie i Czanieckie, Bukowski Groń, Złota Górka, Żar, Kiczera, a w oddali Pasmo Bliźniaków.

Na grzbiecie Czupla wzdłuż szlaku turystycznego znajdują się długie wały kamieni zbieranych z dawnych hal. Miejscowa ludność nazywa je kródami. Istnieją też resztki okopów z okresu II wojny światowej. Na wschodnim grzbiecie Czupla znajdują się polany, z których widać Babią Górę, Pilsko, a nawet Tatry i słowacką Małą Fatrę.

Przez szczyt Czupla biegnie niebieski szlak turystyczny, a na przełączce Wysokie Siodło (po wschodniej stronie szczytu) krzyżuje się z nim szlak czerwony. Czupel należy do Korony Gór Polski.
Przed 1914 przy szlaku z Czupla na Magurkę Wilkowicką, powstało schronisko turystyczne „Widok na Tatry”, które funkcjonowało do 1967.
Wzniesienia Beskidu Małego zbudowane są głównie z piaskowców godulskich. Na południu występują wapienie i łupki. Na terenie parku znajdują się liczne jaskinie.

Na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Małego utworzono trzy rezerwaty: Szeroka w Beskidzie Małym, Zasolnica i Madohora.

Rezerwat przyrody Madohora obejmuje partie szczytowe oraz zbocza Łamanej Skały (Madohora). Obszar rezerwatu podlega ochronie ścisłej. W rezerwacie występują gatunki mszaków znajdujące się na „Czerwonej liście mchów zagrożonych w Polsce”:
Paprotniki, rośliny nagonasienne i okrytonasienne są tu reprezentowane przez 129 gatunków. W tym kilka podlega ścisłej ochronie. Drzewostan składa się ze starzejącej się generacji świerka pospolitego prawdopodobnie naturalnego pochodzenia, stopniowo zastępowanego naturalnym odnowieniem jodły, jarzębiny, buka i jaworu. Z większych ssaków w rejonie rezerwatu czasami pojawia się jeleń, sarna, dzik, borsuk, z mniejszych stwierdzono występowanie 3 gatunków ryjówek i kuny leśnej. Występują 42 gatunki ptaków (w tym tylko trzy nie podlegające ochronie), 4 gatunki gadów i 6 gatunków płazów.

Rezerwat przecinają szlaki: czerwony szlak – idący z Leskowca przez Przełęcz Kocierską do Kozubnika; niebieski szlak  – rozpoczynający się na terenie rezerwatu, biegnący do Ślemienia; zielony szlak  – idący z Targoszowa przez Gibasy, Przełęcz Kocierską, Bukowski Groń do Porąbki.
W pobliżu (ok. 45 minut drogi) znajduje się studenckie schronisko „Pod Potrójną”.

Zasolnica (555 m) – szczyt w północnej części Grupy Magurki Wilkowickiej w Beskidzie Małym. Jego południowe i wschodnie stoki opadają ku Sole, zaś południowo-zachodnie ku dolinie potoku Żarnówka Mała. Pomiędzy podnóżami Zasolnicy i Żaru wybudowano na Sole zaporę Porąbka.

Zasolnicę porasta las, ale na jej dość płaskim grzbiecie i północno-zachodnich stokach znajduje się duża polana z zabudowaniami i polami uprawnymi należącego do Międzybrodzia Bialskiego osiedla Żarnówka Mała. Na południowo-wschodnim stoku Zasolnicy położony jest rezerwat Buczyna na Zasolnicy. Stokami Zasolnicy prowadzą dwa szlaki turystyczne. Obydwa omijają jej wierzchołek: niebieski po północnej stronie, czerwony po zachodniej. Ten ostatni prowadzi przez osiedle Żarnówka Mała, z którego pól uprawnych rozciąga się panorama widokowa na szczyty Beskidu Małego po wschodniej stronie Soły.

Piesze szlaki turystyczne: niebieski Kozy – Zasolnica – Zapora Porąbka. Czas przejścia: 2.10 h, ↑ 2.20 h; czerwony Mały Szlak Beskidzki na odcinku: Zapora Porąbka – Zasolnica - Bujakowski Groń – Chrobacza Łąka – Groniczki – Gaiki – Czupel – Bielsko-Biała. Czas przejścia: 4.05 h, ↑ 4.25 h.

 



Źródło: niezalezna.pl

 

ps