Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Ciekawostki turystyczne: Park Gródek w Jaworznie

Park Gródek to rozlewiska otoczone skałami po dawnej kopalni dolomitu. Urządzono tu punkty widokowe, drewniane pomosty, altany i arboretum. Pomimo poprzemysłowego pochodzenia jest to teren o wyjątkowych walorach przyrodniczych i krajobrazowych. To niezwykłe miejsce przyciąga turystów.

Kamieniołom-Koparki - obecnie Centrum Nurkowe "Koparki"
Kamieniołom-Koparki - obecnie Centrum Nurkowe "Koparki"
ARKADIUSZ MARKIEWICZ; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

Zbiornik poeksploatacyjny „Koparki” jest jednym z najpopularniejszych polskich nurkowisk. Nad zbiornikiem leży całoroczna baza nurkowa „Koparki”.

Zbiornik leży na miejscu dawnego kamieniołomu „Gródek” w Szczakowej, jednej z dzielnic Jaworzna, w województwie śląskim. Wydobywano tam dolomit dla Zakładów Dolomitowych „Szczakowa”. W 1997 r., gdy postawiony w stan likwidacji zakład nie był w stanie płacić swych zobowiązań, zakład energetyczny wstrzymał dostawy prądu. Zatrzymanie pracy pomp spowodowało, że w ciągu kilkudziesięciu godzin wszystkie głębiej położone części kamieniołomu zalała woda. Część sprzętu została zalana (w tym dwie duże koparki) i pozostała w głębokim na 18 m nowym zbiorniku. 

Niedługo po tym utworzono bazę nurkową nad nowym zbiornikiem, który w środowisku płetwonurków został nazwany Koparkami i zyskiwał coraz większą popularność. Nad brzegiem akwenu funkcjonuje tymczasowa, całoroczna baza nurkowa. Istnieją plany stworzenia kompleksu rekreacyjno-sportowego.

W bezpośredniej bliskości zbiornika Koparki, w dalszej części dawnego kamieniołomu, władze miasta stworzyły park „Gródek” obejmujący m.in. urwiste ściany kamieniołomu oraz staw Wydra. Na terenie parku znajduje się arboretum "Park Gródek", zajmujące wyrobiska po eksploatacji dolomitu byłej Cementowni Szczakowa o powierzchni 58,54 ha eksploatowane od około 1880 r. do 1990 r. Występują tu takie siedliska przyrodnicze, jak ciepłolubne murawy, łąki, siedliska naskalne, tereny podmokłe, jeziora, bory, lasy grądowe. 

 



Źródło: niezalezna.pl

 

ps