Koszulka "Nie Bać Tuska" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Ciekawostki turystyczne: Ciężkowicko-Rożnowski Park Krajobrazowy

Ciężkowicko – Rożnowski Park Krajobrazowy to cenny pod względem przyrodniczym obszar, oprócz bogatych ekosystemów leśnych, park poszczycić się może również wyjątkowymi elementami przyrody nieożywionej oraz wieloma ciekawymi zabytkami kulturowymi.

Las między Głowaczką i Suchą Górą
Las między Głowaczką i Suchą Górą
Mateusz Giełczyński; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

Ciężkowicko-Rożnowski Park Krajobrazowy, powstał w 1995 roku, leży w południowo-wschodniej części województwa małopolskiego, na Pogórzu Rożnowskim i Pogórzu Ciężkowickim. Powierzchnia parku wynosi 18 247,2 ha. Znajduje się w sąsiedztwie Obszaru Chronionego Krajobrazu Pogórza Ciężkowickiego, który pełni funkcję otuliny dla Parku.

Pomimo prowadzonej na tych terenach od dawna gospodarki leśnej, lasy zachowały wysoki stopień naturalności, a udział starodrzewi (w ogólnej powierzchni drzewostanów) jak na lasy gospodarcze jest bardzo wysoki.

W miejscowości Polichty (gm. Gromnik) mieści się Ośrodek Edukacji Ekologicznej. Zadania z zakresu ochrony przyrody, walorów krajobrazowych, wartości historycznych i kulturowych oraz działalności edukacyjnej na terenie tego Parku pełni Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.
Na terenie Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego wzniesienia zbudowane są przeważnie z utworów fliszowych, natomiast doliny potoków wyżłobione zostały w mało odpornych na erozję i wietrzenie łupkach i piaskowcach.

Na uwagę zasługują liczne na tym terenie ostańce skalne, chronione dodatkowo jako rezerwaty przyrody lub pomniki przyrody. Rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto – zgrupowanie form skalnych w Ciężkowicach. Rezerwat przyrody Diable Skały (przylega do rezerwatu, ale leży poza jego granicami) – formy skalne w rejonie Bukowca.
Pomnik przyrody „Wieprzek” w Siekierczynie i jar „Wodospad” w Ciężkowicach. W Parku występują źródła wód mineralnych – siarczkowych i chlorkowych, np. źródło „Paweł”, źródło „Jacek”, „Źródło Geologów”.

Na terenie Parku występuje około 900 gatunków roślin naczyniowych, w tym ok. 40 gatunków chronionych. Najcenniejsze zbiorowiska roślinne to: zespół kwaśnej buczyny górskiej – Jamna, pasmo Mogiły; zespół żyznej buczyny karpackiej – Jamna, Borowa, Siekierczyna, Bruśnik, Sucha Góra; murawy kserotermiczne na zboczach Białej.

Fauna odznacza się wysoką bioróżnorodnością, przy znacznym udziale gatunków chronionych, takich jak np.: popielica, orzesznica, bocian czarny, puszczyk zwyczajny, salamandra plamista, dzięcioł czarny, dzięcioł zielony, dzięcioł zielonosiwy.
Na szczególną uwagę zasługują licznie występujące nietoperze, takie jak podkowiec mały i nocek duży.

Zabytki na terenie Ciężkowic: kościół Pana Jezusa Miłosiernego i św. Andrzeja, zbudowany w stylu neogotyckim w 1903 r., wg projektu Jana Sas-Zubrzyckiego, od 2003 Sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego. Znajduje się w nim cudowny obraz Chrystusa Miłosiernego Ecce Homo, podarowany miastu przez papieża Innocentego XI; klasycystyczny ratusz na rynku; drewniane domy z charakterystycznymi dla tej części Małopolski podcieniami; park zdrojowy im. Zbigniewa Jurkiewicza; posąg św. Floriana – patrona miasta, stojący w centrum rynku; pomnik „Ławeczka Paderewskiego”, stojący w rynku; przydrożne kapliczki.

 



Źródło: niezalezna.pl

 

ps