Brudzeński Park Krajobrazowy – utworzony w roku 1988, leży na prawym brzegu Wisły na północny zachód od Płocka i obejmuje przyujściowy odcinek Skrwy Prawej wraz z przyległymi kompleksami leśnymi Brwilno, Brudzeń, Sikórz oraz w północnej części parku polodowcową rynnę Karwosiecko-Cholewicką z jeziorami Józefowskimi.
Powierzchnia Parku wynosi 31,71 km², natomiast jego otulina zajmuje 43,97 km².
Rezerwaty przyrody:
Rezerwat przyrody Sikórz – leśny rezerwat przyrody na terenie gminy Brudzeń Duży. Zajmuje powierzchnię 217,40 ha. Wokół rezerwatu ustanowiono otulinę o powierzchni 580,87 ha.
Celem ochrony jest zachowanie malowniczego odcinka rzeki Skrwy oraz nadbrzeżnych zbiorowisk łęgowych i grądowych o charakterze naturalnym, z licznymi pomnikowymi drzewami oraz stanowiskami roślin chronionych. Obszar rezerwatu podlega ochronie czynnej.
Rezerwat przyrody Brwilno – leśny rezerwat przyrody położony w gminach Brudzeń Duży i Stara Biała, w powiecie płockim, na terenie nadleśnictwa Płock. Zajmuje powierzchnię 65,68 ha.
Celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych, przyrodniczych, kulturowych i krajobrazowych skarpy pradoliny rzeki Wisły wraz z ujściowym fragmentem rzeki Skrwy Prawej i występującymi na tym terenie zbiorowiskami dąbrów.
Rezerwat przyrody Brudzeńskie Jary – leśny rezerwat przyrody w nadleśnictwie Płock, w gminie Brudzeń Duży. Zajmuje powierzchnię 39,1 ha, zaś jego otulina liczy 35,8 ha.
Celem ochrony jest zachowanie walorów przyrodniczo-krajobrazowych skarpy rzeki Skrwy Prawej wraz z dopływami oraz zbiorowisk grądowych. Na terenie rezerwatu znajduje się rzadki na Mazowszu, ponad 150-letni starodrzew dębowy oraz stare buki. Ponadto obszar przedstawia wartość kulturowo-historyczną: znajduje się tu wczesnośredniowieczne, pierścieniowate grodzisko oraz obelisk upamiętniający śmierć sześciu Polaków zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej.
Występują tu chronione: bluszcz pospolity, konwalia majowa, lilia złotogłów, pierwiosnek lekarski, śnieżyczka przebiśnieg i wiciokrzew pomorski.
Skrwa (także Płosznica, Skrwa Prawa, Skrwa Północna) – polska rzeka o długości 114 kilometrów, płynąca na terenie Pojezierza Chełmińsko-Dobrzyńskiego. Jest prawym dopływem Wisły.
Źródło rzeki znajduje się na terenie gminy Lubowidz – w pobliżu Zdrojek i Płociczna. W miejscowości Szczawno wpada do jeziora Skrwilno. Następnie, meandrując, przepływa między innymi w pobliżu Sierpca (gdzie do Skrwy wpada jej największy dopływ, Sierpienica).
Do Wisły (Jeziora Włocławskiego) uchodzi niedaleko Biskupic. Powierzchnia dorzecza wynosi 1704 km2.
Skrwa wyznacza granicę między historycznymi ziemiami: Mazowszem i ziemią dobrzyńską. Jej bieg pokrywa się również po części z aktualną granicą pomiędzy województwami: mazowieckim i kujawsko-pomorskim. Dolina Skrwy stanowi główny element Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego.
Głównym elementem Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego jest głęboka, kręta dolina Skrwy Prawej. Krajobraz doliny urozmaicony jest malowniczymi wąwozami i wysokimi stromymi skarpami. W krajobrazie Parku dominują lasy grądowe z dużymi obszarami starodrzewia. Lasy stanowią 50% obszaru, przeważa dąb bezszypułkowy i grab oraz występuje wiele innych gatunków, zarówno roślin, jak i zwierząt. Na skarpach dolin i wąwozów występują murawy kserotermiczne oraz rośliny chronione takie jak: wawrzynek wilczełyko, konwalia, śnieżyczka przebiśnieg, lilia złotogłów.
Można tu również spotkać przedstawicieli wielu gatunków chronionych ptaków: derkacza, trzmielojada, jarzębatkę, występuje także bączek, zimorodek zwyczajny oraz bocian czarny.
Park położony w niedalekiej odległości od Płocka, na terenie gmin Brudzeń Duży i Stara Biała, ma dla miasta znaczenie turystyczno-wypoczynkowe. Odwiedzając park można także odwiedzić dworek w Sikorzu pochodzący z XIX wieku.