KSIĄŻKA | ZGODA - rząd i służby Tuska w objęciach Putina Zamów zanim Tusk zakaże tej książki!

Uroki Beskidu Wyspowego

Ponad 10,8 tys. turystów z Polski i zagranicy wzięło udział w wędrówkach na szczyty Beskidu Wyspowego w Małopolsce, które przez cały letni sezon turystyczny odbywały się w ramach tegorocznej edycji akcji \"Odkryj Beskid Wyspowy\".

cortez13

Jak poinformował pomysłodawca akcji Czesław Szynalik, w ósmej edycji imprezy organizowanej przez 19 gmin Beskidu Wyspowego przygotowano 20 wędrówek po najciekawszych szlakach tego pasma górskiego. W sumie turyści przemierzyli 217 km szlaków, osiągając łącznie wysokość 18937 m n.p.m.

Wędrówki po szlakach Beskidu Wyspowego rozpoczęły się 1 maja od najtrudniejszej trasy - Tour Mszana Dolna, gdzie turyści musieli przemierzyć 36 km wiodące przez pięć szczytów.

Potem w następne weekendy zdobywano kolejno: Szczebel (rajd dla dzieci i młodzieży), Urbanią Górę, Śnieżnicę, Luboń Wielki, Modyń, Ciecień, Korab, Sałasz, Jasień, Łopusze Wschodnie, Kostrzę, Szczebel, Miejską Górę, Łopień, Potaczkową, Łyżkę, Mogielicę, Ćwilin i na zakończenie – Lubogoszcz.

Beskid Wyspowy to część Beskidów Zachodnich, położona pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką w woj. małopolskim. Charakterystyczną cechą tego regionu jest występowanie odosobnionych, pojedynczych szczytów, od czego pochodzi jego nazwa. Zajmuje powierzchnię około tysiąca km kw. Beskid Wyspowy oferuje ponad 500 kilometrów szlaków turystyki pieszej.

Zgodnie z turystyczną tradycją, nazwę "Beskid Wyspowy" wymyślił jeden z najsłynniejszych propagatorów turystyki pieszej prof. Kazimierz Sosnowski (1875-1954) podczas wycieczki z grupą młodzieży na górę Ćwilin. Turystyczny przekaz mówi, że miało się to stać wcześnie rano, gdy przy wschodzącym słońcu z mgły wyłaniały się tylko wierzchołki pobliskich gór, przypominające wyspy na szarym morzu.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#zdrowie #natura #turystyka #Beskid Wyspowy

redakcja