KSIĄŻKA | ZGODA - rząd i służby Tuska w objęciach Putina Zamów zanim Tusk zakaże tej książki!

Udar mózgu - najczęstsza przyczyna niepełnosprawności w Polsce

W Polsce co roku udar mózgu dosięga ok. 80 tys. osób, z czego aż 30 tys. umiera w ciągu miesiąca. Ok. 5% zgonów dotyczy ludzi w młodym wieku. Spośród tych, którym udaje się przeżyć ostrą fazę udaru, 20% wymaga stałej opieki. Udar jest nagłym zdarzeniem dotyczącym mózgu i naczyń krwionośnych.

Pixabay, domena publiczna

Objawy udaru zależą od lokalizacji miejsca uszkodzenia. W wielu przypadkach udar mózgu jest stanem zagrażającym życiu, jako zaburzenie wymaga bezwzględnie szybkiej hospitalizacji, liczy się każda chwila. Niedokrwione neurony obumierają w tempie 1,8 mln na minutę. Z każdą minutą obumiera więc część mózgu.

Udar mózgu może być krwotoczny (wywołany wylewem krwi do mózgu) lub niedokrwienny (wywołany zatrzymaniem dopływu krwi do mózgu), przy czym udar niedokrwienny może być również wtórnie ukrwotoczniony.  

Podstawowe znaczenie ma zróżnicowanie pomiędzy udarem niedokrwiennym i krwotocznym, gdyż leczenie tych dwóch typów udarów różni się zasadniczo. Osobę, u której podejrzewa się wystąpienie udaru mózgu, należy jak najszybciej przetransportować do szpitala z specjalistycznym oddziałem udarowy (z rozwiniętą diagnostyką - tomograf, rezonans itd.). 

W udarach niedokrwiennych w dużym stopniu można zapobiec uszkodzeniu mózgu, jeśli pacjent trafi do szpitala w ciągu ok. 2 godzin od wystąpienia udaru. Jest jeszcze szansa na udrożnienie zamkniętego naczynia mózgowego i przywrócenie krążenia w obszarze, który wprawdzie jest niedokrwiony, ale wciąż jeszcze żywy. Po 5–6 godzinach dochodzi do trwałych i nieodwracalnych zmian w tym obszarze mózgu, który uległ niedokrwieniu. Jeżeli chory otrzyma lek w ciągu ok. 3 godzin od wystąpienia objawów udaru, istnieją duże szanse na zminimalizowanie neurologicznych powikłań choroby, głównie niedowładów i zaburzeń mowy.

W przypadku udaru krwotocznego jest mało metod skutecznego leczenia, jednak w przypadku udaru niedokrwiennego jest duża szansa na wyleczenie, o ile pacjent szybko trafi do szpitala.

Krwotok śródmózgowy - stanowi ok. 10–15% wszystkich udarów. Polega na nagłym wylewie krwi z pękniętego naczynia krwionośnego, który niszczy utkanie mózgu. Krwotok podpajęczynówkowy stanowi przyczynę około 5% wszystkich udarów. Powstaje najczęściej wskutek pęknięcia tętniaka lub innych wad naczyniowych, oprócz tego najczęstszą przyczyną jest nadciśnienie tętnicze. Pogorszenie stanu ogólnego następuje nagle, często po dużym wysiłku lub stresie. Zwykle występuje bardzo silny ból głowy, nudności i wymioty. W ciągu kilku minut dochodzi do utraty przytomności. Rozwija się stan śpiączkowy. Zwykle występuje porażenie połowicze, opadanie kącika ust po stronie porażonej, mogą występować objawy oponowe. Krwotok móżdżku zwiększa ryzyko  wzrostu ciśnienia śródczaszkowego prowadzącego do przemieszczenia części mózgowia z fizjologicznego przedziału anatomicznego do innego. Małe udary krwotoczne, przebiegające z niewielkimi zaburzeniami świadomości.

Udar niedokrwienny - stanowi 85–90% wszystkich udarów. Udar niedokrwienny mózgu, to najczęściej występująca postać udaru mózgu. Jego przyczyną jest niedokrwienie, czyli nagłe zatrzymanie dopływu krwi do mózgu. Do niedokrwiennego udaru mózgu dochodzi, gdy skrzep krwi lub blaszka miażdżycowa zatka wnętrze naczynia, które doprowadza krew do mózgu.

Głównym przyczynami są: zaburzenia rytmu serca (przede wszystkim migotanie przedsionków), zmiany miażdżycowe, zwężenie lub niedrożność tętnic zaopatrujących mózg (zakrzep), wady zastawek, ostry zawał serca, zaburzenia krzepnięcia, zmiany zapalne naczyń.

Objawy: niedowład lub porażenie kończyn i twarzy po jednej stronie ciała, zaburzona mowa, osłabienie lub zniesienie czucia po jednej stronie ciała, zaburzenia w zakresie zdolności wykonywania precyzyjnych ruchów, nie wynikające z niedowładu, zaburzenia w zakresie zdolności mówienia lub rozumienia mowy, zaburzenia w zakresie zdolności do pisania i czytania, zaburzenia w zakresie zdolności do zapamiętywania nowych informacji, zaburzenia w zakresie zdolności do rozpoznawania i identyfikowania obiektów, zaburzenia w zakresie zdolności do liczenia, zaburzenia w zakresie zdolności do przełykania, zaburzenia w zakresie zdolności do widzenia w danym zakresie pola widzenia, niedowidzenie, napad padaczkowy, majaczenie, urojenia i omamy, zaburzenia świadomości.

Mini udar, przemijające niedokrwienie mózgu) to schorzenie związane z nagłym zaburzeniem dostarczania krwi do mózgu. Chociaż objawy ustępują dość szybko, nawet w ciągu godziny, mogą wystąpić kilkakrotnie i są zwykle zwiastunem dużego udaru. Szacuje się, że u co piątej osoby po mini udarze prawdziwy udar może wystąpić w ciągu kilku dni lub tygodni.

Skutki udarów mózgu: niepełnosprawność ruchowa (25‒50% przypadków), zaburzenia procesów poznawczych (30‒35% przypadków), zaburzenia pamięci, otępienie, zaburzenia koncentracji uwagi, zaburzenia postrzegania, zaburzenia emocjonalne (25‒60% przypadków), apatia lub depresja, przymusowy śmiech lub płacz, stany maniakalne, napady lęku, napady padaczkowe (3‒30% przypadków), powikłania ogólnoustrojowe.

Udar mózgu - przyczyny i czynniki ryzyka 
Najważniejszy i najczęstszy czynnik ryzyka udaru mózgu to nadciśnienie tętnicze. Ustawienie ciśnienia tętniczego w granicach ideału (120/80 mm Hg) obniża ryzyko udaru aż o 30-40 proc. Kolejnym czynnikiem są choroby serca.

Działania zapobiegające:
- kontrola ciśnienia tętniczego - zaleca się utrzymywanie wartości ciśnienia tętniczego poniżej 140/90 mm Hg, a u osób obciążonych cukrzycą i chorobami nerek do 130/80 mm Hg
- unikanie palenia tytoniu i picia alkoholu
- zwiększenie aktywności fizycznej (regularny wysiłek fizyczny, umiarkowanie intensywny, przez min. 30 minut dziennie)
- dieta ubogą w sód i bogatą w potas (sprzyja redukcji nadciśnienia tętniczego), częste spożywanie owoców i warzyw oraz ograniczenie tłuszczów zwierzęcych.
- utrzymanie wagi ciała w normie (nadwaga lub otyłość zwiększają ryzyko udaru).
- kontrola poziomu cukru we krwi
- ograniczenie stresu

 



Źródło: niezalezna.pl

 

ps