Inteligentne oświetlenie, kamery, sterowanie domowymi udogodnieniami z poziomu pilota czy smartfona - wszystko to wchodzi w skład koncepcji smart home. Na rynku od lat przybywa rozwiązań, których zadaniem jest poprawa komfortu życia we własnym domu. Smart, ale też safe - masa elektroniki i technologii zdecydowanie zwiększa także bezpieczeństwo nieruchomości. Czym jest smart home?
Smart home, inaczej inteligentny dom czy system automatyki domowej. Ekosystem pozwala na zdalne kierowanie domem czy poszczególnymi urządzeniami. Rozwiązanie na pewno poprawia komfort domowników, wyręczając ich w całej masie czynności. Nowoczesny i inteligentny dom wcale nie musi oznaczać wydanej fortuny czy skomplikowanych operacji. Smart home może okazać się inwestycją, jeśli optymalnie dobierzemy konkretne rozwiązania.
Nie od razu smart home zbudowano - można sparafrazować znane powiedzenie. Istnieje możliwość rozbudowywania ekosystemu, bez konieczności wielkich nakładów już na początku drogi z tą technologią. Na jakie urządzenia warto postawić w pierwszej kolejności?
Smart home - inwestycja czy kosztowne gadżety? Inteligentny dom ma w sobie trochę jednego i drugiego. Stawiając jednak na sensowne rozwiązania, w dłuższej perspektywie możemy zacząć oszczędzać. Miesiąc po miesiącu, niemałe kwoty. Od czego zacząć?
Inteligentne ogrzewanie, termostat - oprócz poprawy samego komfortu (możliwość regulowania temperatury z poziomu jednego urządzenia), istotnie jest w stanie zredukować rachunki za gaz czy prąd. Ponadto istnieje możliwość automatycznego wyłączenia ogrzewania, gdy nikogo nie ma w domu lub gdy okna pozostają otwarte. Automatyczne podtrzymywanie zadanej temperatury efektywnie wpływa na pracę kotła czy pompę ciepła.
Inteligentne oświetlenie – ta konkretna gama w smart home ma masę rozwiązań. Smart-lampy, smart-LEDy czy smart-żarówki to dziś gadżety niedrogie, łatwe w instalacji, efektowne, ale także efektywne. Odpowiednie zaprogramowanie sprawi, że światło zgaśnie o zadanej porze (ile razy zdarzyło się przysnąć przy odpalonym świetle?). Ponadto smart-oświetlenie oferuje regulację jasności, kolor świecenia czy temperaturę samego światła (zimne-ciepłe).
Inteligentne gniazdka – umożliwiają monitorowanie zużycia energii. Czemu ma to służyć? Dysponując taką wiedzą, domownicy mogą odłączać od sieci prądożerne urządzenia, nawet w „stanie spoczynku”. Także zdalnie więc upiorna wizja podłączonego żelazka ma tu swój kres!
System monitoringu – kamery dbają o bezpieczeństwo gospodarstwa domowego. Tu dostępne są rozwiązania na zewnątrz, jak i wewnątrz. Zdalny podgląd czy wysłanie alertu na okoliczność pojawienia się intruza mogą niejednokrotnie uchronić przed przykrymi zdarzeniami.
Na co możemy liczyć, wyposażając się w smart home? Oto konkretne sytuacje:
Jak połapać się w tym wszystkim połapać? Nic prostszego, jeśli dostęp do każdego urządzenia – wchodzącego w smart home – mamy z poziomu jednej aplikacji w telefonie. Rozbudowując cały ekosystem, warto inwestować w produkty tego samego producenta. Odwdzięczy się to później bezproblemowym działaniem i sterowaniem z poziomu dedykowanej aplikacji.