Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Rozdano nagrody BAFTA. "Oppenheimer" wielkim zwycięzcą! Kto jeszcze zgarnął statuetkę?

Amerykańsko-brytyjski film biograficzny "Oppenheimer" został - zgodnie z przewidywaniami - największym wygranym tegorocznej ceremonii rozdania brytyjskich nagród filmowych BAFTA. Na gali, która odbyła się w niedzielę wieczorem w Londynie, nominowany w 13 kategoriach film zwyciężył w siedmiu.

BAFTA
facebook.com - BAFTA

"Oppenheimer" - biografia twórcy bomby atomowej J. Roberta Oppenheimera - dostał nagrody za najlepszy film, za najlepszą reżyserię (Christopher Nolan), dla najlepszego aktora pierwszoplanowego (Cillian Murphy), dla najlepszego aktora drugoplanowego (Robert Downey Jr.), oraz za najlepsze zdjęcia, najlepszą muzykę i najlepszy montaż.

Drugie miejsce, jeśli chodzi o liczbę zdobytych nagród, zajął brytyjsko-irlandzko-amerykański film "Biedne istoty". Był nominowany w 11 kategoriach, dostał nagrody w pięciu - dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej (Emma Stone) oraz za najlepsze kostiumy, najlepszą charakteryzację oraz fryzury, najlepszą scenografię oraz najlepsze efekty specjalne.

Trzy nagrody - dla najlepszego filmu brytyjskiego, najlepszego filmu nieanglojęzycznego oraz za najlepszy dźwięk - otrzymała brytyjsko-polska koprodukcja "Strefa interesów" w reżyserii Jonathana Glazera. Film będący luźną adaptacją powieści Martina Amisa pod tym samym tytułem opowiada historię Rudolfa Hoessa, komendanta niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, który wraz z żoną Hedwigą próbuje ułożyć sobie rodzinne życie w domu z ogrodem znajdującym się tuż obok obozu.

Autor zdjęć do "Strefy interesów" Łukasz Żal nominowany był w kategorii za najlepsze zdjęcia, ale nagrodę otrzymał twórca zdjęć do "Oppenheimera".

Jedynym filmem, oprócz trzech wspomnianych, który wygrał w więcej niż jednej kategorii, jest "Przesilenie zimowe". Otrzymał on statuetki dla najlepszej aktorki drugoplanowej (Da'Vine Joy Randolph) i za najlepszy casting.

Dużym przegranym tegorocznych nagród BAFTA okazał się jeden z największych hitów kasowych ubiegłego roku - "Barbie". Mimo pięciu nominacji, film nie otrzymał ani jednej nagrody.

Za najlepszy film dokumentalny został uznany ukraiński "20 dni w Mariupolu" Mstysława Czernowa, będący zapisem zbrodni wojennych dokonywanych w tym mieście przez wojska rosyjskie.

Polskim akcentem, oprócz "Strefy interesów", jest nagroda w kategorii najlepszy brytyjski krótkometrażowy film animowany dla "Crab Day", którego twórcami są Ross Stringer, Bartosz Stanisławek i Aleksandra Sykulak. 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP,

 

#BAFTA

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
bm
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo