Bóle stawów mogą być objawami niebezpiecznych procesów zapalnych i destrukcyjnych, które w konsekwencji stopniowo hamują ruch, niewłaściwie leczone, prowadzą do niepełnosprawności. W Polsce na chorobę zwyrodnieniową stawów cierpi około 2 milionów osób, jest ona też najczęstszą przyczyną orzekania o inwalidztwie. Warto wiedzieć, które produkty spożywcze mogą przynieść korzyści zdrowotne, a które negatywne skutki w tym schorzeniu.
Niektóre dane mówią o tym, że choroba dotyka 17% społeczeństwa. Należy ona do grupy 10 chorób powodujących najcięższe kalectwo na świecie. Uważa się, że choroba dotyczy 25–30% osób w wieku 45-64 lat, 60% starszych niż 65 lat i więcej niż 80% osób w wieku powyżej 75 lat.
U podłoża RZS leżą procesy autoimmunologiczne i zwiększony stan zapalny. Dieta może wpływać na objawy, na aktywność zapalną, może zmienić profil lipidowy, zwiększyć poziom przeciwutleniaczy i modulować mikroflorę jelitową. Badania obserwacyjne pokazują, że częstość występowania RZS jest rzadsza u osób, które się zdrowo odżywiają, spożywają większą ilość kwasów omega-3, ryb i warzyw.
Dieta śródziemnomorska
Dieta śródziemnomorska opiera się głównie na spożywaniu żywności pochodzenia roślinnego oraz ograniczeniu konsumpcji czerwonego mięsa. Dieta ta charakteryzuje się wysokim potencjałem przeciwzapalnym, wynikającym ze spożywania wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, obecnych w tłustych gatunkach ryb czy oliwie z oliwek oraz spożywania dużej ilości warzyw, owoców, zbóż oraz roślin strączkowych, które są doskonałym źródłem bioaktywnych związków, przeciwutleniaczy czy fitosteroli, które korzystnie wpływają na nasz organizm, pomagają zmniejszyć stres oksydacyjny i stan zapalny.
Niektóre badania wykazały, że systematyczne i częste spożywanie warzyw i owoców wiąże się nie tylko ze zmniejszeniem progresji choroby, ale również może działać ochronnie przed wystąpieniem RZS. Należy dodać, że ogólnie dieta śródziemnomorska kojarzona jest z mniejszym ryzykiem wystąpienia chorób serca czy nowotworów i uznawana jest za złoty standard postępowania w przypadku wielu chorób.
Przepis
Piersi z kurczaka gotowane na marchewce, pieczarkach i porze
Składniki:
- 1-2 porcje piersi z kurczaka,
- 1 większa marchew starta na tarce,
- por (około 10 cm) pokrojony w piórka,
- garść pieczarek pokrojona
- 3 ząbki czosnku – przeciśnięty przez praskę,
- 2 łyżki oliwy z oliwek,
- 2 łyżki koperku
Sposób przygotowania
Oliwę podgrzej na patelni, dodaj czosnek i por, przemieszaj parę razy, dodaj marchew i pieczarki. Piersi z kurczaka oczyść, pokrój na mniejsze kawałki i ubij tłuczkiem. Z obu stron dopraw delikatnie solą i pieprzem. Warzywa zalej wodą do przykrycia, gotuj około 15 minut. Następnie wyłóż piersi z kurczaka i wymieszaj z potrawką warzywną. Przykryj pokrywką i gotuj około 20 minut. Po ugotowaniu posyp koperkiem.