Gazeta Polska: Oni obawiają się Karola Nawrockiego. Atak metodami rosyjskimi nie był przypadkowy Czytaj więcej!

Starożytne lekarstwo na kaca

Napisana prawie tysiąc lat temu przez Ibn Sayyar al-Warraq „Kitab al-tabikh” („Książka kucharska”), jest najbardziej wszechstronnym dziełem tego rodzaju. Zawiera ponad 600 przepisów na dania kulinarne, prezentuje składniki zwiększające sprawność seksualną czy potrawy do leczenia szeregu problemów zdrowotnych. Jedną z receptur jest dobrze znane na Bliskim Wschodzie starożytne lekarstwo na kaca. Tekst księgi został przetłumaczony przez Nawala Nasrallaha, byłego profesora literatury angielskiej i literatury porównawczej na Uniwersytecie w Bagdadzie w księdze „Roczna Kuchnia Kalifa”.

Książka kucharska Ibn Sayyara al-Warraqa
Książka kucharska Ibn Sayyara al-Warraqa
arch. - CC-BY-SA-3.0

Niewiele wiadomo o Ibn Sayyar al-Warraq, autorze tekstu, poza tym, że zmarł w 961 r. n.e. i że zostało mu zlecone napisanie książki kucharskiej o potrawach kalifów i dygnitarzy. Niektórzy uczeni sugerują, że mogła ona zostać zamówiona na prośbę księcia Hamdanidów Sayfa al-Dawla. Uważa się, że wiele przepisów było już wtedy znanych i zostało zapisanych w różnych źródłach nawet 1000 lat wcześniej.

Łagodzi do dziś skutki pijaństwa

Kompleksowa książka kucharska al-Warraqa składa się z pięciu początkowych rozdziałów o przyborach kuchennych, przyprawach, ośmiu rodzajach smaków, przyczynach zepsutej żywności i środkach na przypalone jedzenie. Następnie mamy siedemdziesiąt dziewięć rozdziałów przepisów kulinarnych, dwadzieścia rozdziałów o etykiecie gotowania i jedzenia oraz dwadzieścia pięć rozdziałów o leczniczych właściwościach żywności. I w tej ostatniej części znajduje się to, co autor opisuje jako „najlepsze lekarstwo na kaca” – kkishkiyya. To gulasz z mięsem, ciecierzycą i warzywami z dodatkiem specjalnego składnika znanego jako chask – sfermentowany jogurt, mleko i produkt serwatkowy, który jest uważany za główną ingrediencję łagodzącą „nadmiar ciepła w głowie i żołądku”. Ibn Sayyar al-Warraq zaleca również spożywanie kapusty przed wypiciem alkoholu, jedzenie przekąsek w trakcie picia, aby spowolnić jego działanie, i wypiecie wody następnego dnia przed spożyciem gulaszu. Dziś kkishkiyya jest nadal gotowana w ten sam sposób, głównie w północnym Iraku i Lewancie.

„Jeśli Bóg pozwoli”

Oprócz lekarstwa na kaca, al-Warraq podaje też przepis na „ożywienie stosunku”, który jest tylko dla mężczyzn. Komponuje się go z 15 gramów słodkiego cynamonu cejlońskiego, goździków, kostusu morskiego i imbiru, a także z trzech uncji pieprzu długiego, piżma morskiego, nasion rzeżuszki, porów perskich i marchwi. Czytelnik jest instruowany, aby wymieszać je wszystkie razem z miodem, i sformować bryłki wielkości migdała. Spożywać dwa razy dziennie przed posiłkiem. Autor dodał, że przepis będzie skuteczny „jeśli Bóg pozwoli".

 



Źródło: ancient-origins.net

 

#arabskie przepisy #kulinaria starożytnego wschodu #Ibn Sayyar al-Warraq #lek na kaca

Magdalena Łysiak