Gazeta Polska: Oni obawiają się Karola Nawrockiego. Atak metodami rosyjskimi nie był przypadkowy Czytaj więcej!

Skarb narodowy pod kuchennym linoleum

W pewnym domu na przedmieściach miasta Randers w Danii młode małżeństwo postanowiło wyremontować swoją kuchnię. Po zerwaniu starej wykładziny ich oczom ukazał się ogromny, płaski kamieniem z wyrytymi znakami pisma runicznego. Wezwani na miejsce archeolodzy ocenili, że ten mierzący 2 metry długości i 80 centymetrów szerokości głaz, to jeden z najstarszych kamieni runicznych w Danii!

Kamień znaleziony w duńskiej kuchni
Kamień znaleziony w duńskiej kuchni
The National Museum of Denmark

Nationalmuseet natychmiast przyznało znalezisku status „danefæ”, czyli „skarb narodowy”.

Im więcej usunęliśmy podłogi, tym większy wydawał się kamień. Jestem dumna, że został znaleziony tutaj i że udało nam się go wywieźć z domu w jednym kawałku.

– powiedziała Lene Brandt, właścicielka domu.

Pięć run tworzących frazę „aft bi” oznacza „po B”. W kontekście kamieni runicznych, które tradycyjnie wzniesiono dla upamiętnienia znaczących osób, ta konkretna inskrypcja nawiązuje do możliwości uhonorowania kogoś o imieniu Bjørn, Bjarne lub Birk.

Obecnie kamień z Randers jest poddawany szeroko zakrojonym analizom mającym na celu określenie jego dokładnego wieku. „Datowanie ma ogromne znaczenie, ponieważ pozwoliłoby ustalić, czy wyryte na nim pięć run rozpoczyna, czy kończy inskrypcję” – donosi gazeta „The Viking Herald”. Gdyby runy oznaczały początek tekstu, to niezwykłe znalezisko prawdopodobnie należało do najwcześniejszej duńskiej kolekcji kamieni runicznych, co czyni je niezwykle rzadkim i cennym. W okolicach Randers odkryto do tej pory aż 44 kamieni runicznych. W całym kraju znaleziono ich ok. 200. Słynne Kamienie Jelling, pochodzące z około 965 roku, zachowały się w nienaruszonym stanie i miejscu, w którym je ustawiono – mają więc ogromne znaczenie historyczne i kulturowe. To ikoniczne symbole sztuki i historii epoki wikingów. Kamień Jelling Północny ma około 2,7 metra wysokości, podczas gdy Południowy około 2,5. Kompleks Jelling obejmuje również kurhany i wczesnochrześcijański kościół. Kamienie postawione zostały przez króla Haralda Sinozębego, aby upamiętnić nawrócenie Duńczyków na chrześcijaństwo. Znajdują się na nich misterne rzeźby i inskrypcje pisma runicznego sławiące czyny Haralda i jego ojca, Gorma Starego.

 

 

 



Źródło: niezależna.pl; The National Museum of Denmark

 

#runy #epoka Wikingów #Dania #kamienie runiczne

Magdalena Łysiak