Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Polska potępia instrumentalne wykorzystywanie Holokaustu. Jabłoński: Jesteśmy głęboko oburzeni

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński odniósł się na Twitterze do wypowiedzi szefa MSZ Izraela Jaira Lapida, dotyczącej nowelizacji polskiego Kodeksu postępowania administracyjnego i napisał, że Polska zdecydowanie potępia instrumentalne wykorzystywanie Holokaustu w dyskursie politycznym.

German Federal Archives, Public domain, via Wikimedia Commons

Jabłoński zauważył, że w uwagach, jakie szef izraelskiej dyplomacji poczynił po przyjęciu w środę przez Sejm nowelizacji, padły słowa "negacja Holokaustu" (Holocaust denial).

"Jesteśmy głęboko oburzeni takim doborem słów i zdecydowanie odrzucamy fałszywe oskarżenie. To źle motywowana próba pozyskania poparcia politycznego w kraju, oderwana od rzeczywistości i natury samej ustawy"

- głosi tweet wiceministra.

"Polska zdecydowanie potępia instrumentalne wykorzystywanie tragedii milionów Żydów podczas II wojny światowej w obecnym dyskursie politycznym, podobnie jak wrogie ataki na nasz kraj"

- napisał Jabłoński.

Minister spraw zagranicznych Izraela Jair Lapid skrytykował w środę wieczorem na Twitterze fakt przyjęcia przez polski parlament nowelizacji Kpa, która - według niego - uniemożliwia wszczęcie postępowania w sprawie odebranego przed laty mienia. Polska wie, co należy zrobić, odrzucić to prawo - napisał.

"Potępiam przyjętą dziś ustawę polskiego parlamentu, która uderza w pamięć o Holokauście i prawa jego ofiar"

- oświadczył Lapid.

Zapowiedział też, że "Izrael nie pójdzie na kompromis nawet w sprawie przecinka, jeśli chodzi o pamięć o Holokauście".

"Będę nadal sprzeciwiać się wszelkim próbom pisania historii na nowo oraz promowania kompromisów i ustępstwa kosztem Holokaustu narodu żydowskiego i praw ofiar Holokaustu. Polska wie, co należy zrobić, uchylić prawo"

- oznajmił Lapid.

Sejm przyjął w środę jedną z poprawek Senatu do nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczącej możliwości kwestionowania ważności decyzji administracyjnych związanych z m.in. reprywatyzacją. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta. 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

Magdalena Żuraw