Ofiary demokracji warczącej przemówiły. Tortury, przemoc i bezprawie » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Pierścień króla Artura

W Kornwalii, w pobliżu wioski St Cleer, znajduje się niezwykły zabytek z epoki kamienia łupanego – to Trethevy Quoit (Pierścień Trethevy) znany też jako Pierścień króla Artura. Ten dobrze zachowany dolmen pochodzi z 3500 roku p.n.e. Zbudowanie go wymagało współpracy wielu ludzi. Przez lata konstrukcję pokryła ziemia, kamienie i trawy, tak że powstał sztuczny kopiec. Przykryty ziemią dolmen odnaleziono po raz pierwszy już w XVI wieku, wtedy został ogrodzony murem. W XIX wieku archeolodzy odsłonili budowlę w całości.

Trethevy Quoit
Trethevy Quoit
archiwum - A Pictorial Museum, pub. 1847

Trethevy Quoit ma 2,7 metra wysokości i waży do 20 ton. Składa się z pięciu postawionych pionowo kamieni, na których spoczywa duży, płaski kamień tworząc portal. Zwieńczenie ma około 3,7 metra długości i 2,4 metra szerokości, co czyni go jednym z największych w Kornwalii.

Wykopaliska, prowadzone także na innych podobnych stanowiskach, wykazały, że budowle te były wykorzystywane jako grobowce i były też związane z kultem przodków. W Trethevy Quoit znaleziono kilka ludzkich kości, ale w dolmenach odkopywano często urny ze skremowanymi szczątkami.

W mitologii kornwalijskiej nazywany jest Domem Olbrzyma i miał być zamieszkały przez żyjące przed wiekami olbrzymie istoty. Inne historie łączą go z legendą arturiańską, opowiadając, że został wzniesiony w magiczny sposób przez czarnoksiężnika Merlina. Niektórzy zaś uważają, że dolmen wyznacza miejsce bitwy stoczonej z najeźdźcami. Według lokalnej legendy zwieńczenie Trethevy Quoit zostało wrzucone na górę przez króla Artura. Kamień miał pierwotnie znajdować się na pobliskim polu i tylko Artur był w stanie, używając swojej nadludzkiej siły, podnieść go i umieścić na szczycie.

 



Źródło: english-heritage.org.uk

 

#Trethevy Quoit #Pierścień króla Artura #Dom Olbrzyma #Kornwalia #sztuka megalityczna

Magdalena Łysiak