Czy rząd Tuska ma Wielki plan rozbrojenia Polski » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Kolejne ofiary oprawców z NKWD

Przy ul. Namysłowskiej w Warszawie odnaleziono szczątki co najmniej dwóch osób. Są to prawdopodobnie ofiary komunistycznych represji. Prace prowadzone były w miejscu, gdzie w latach 1944-56 istniało Więzienie Karno-Śledcze Warszawa III, tzw. „Toledo”. Przez trzy powojenne lata było ono głównym więzieniem komunistycznym w stolicy.

Prace w Toledo, rok 2021
Tomasz Trzaska/IPN

W latach 1945-56 służby UB i NKWD represjonowały w nim m.in. żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Narodowej Organizacji Wojskowej, Ruchu Oporu Armii Krajowej, członków Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, w tym młodzież – uczestników antykomunistycznego oporu. Ofiarami więzienia byli zarówno mężczyźni jak i kobiety.

Podczas lipcowego etapu zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przebadał pas zieleni znajdujący się pomiędzy blokami. W drugim tygodniu prac natrafiono na jamę grobową, w której odnaleziono szczątki jednej osoby. W ostatnim tygodniu prac odnaleziono także przemieszane szczątki. Badania prowadzone były w miejscu dawnego więziennego dziedzińca oraz na terenie, do którego przylegało południowo-wschodnie skrzydło budynku więzienia. W wyniku prac wykopaliskowych odnaleziono także pozostałości po więziennych murach.

Prace poszukiwawcze na osiedlu prowadzone są przez IPN od 2020 r. Dotychczas odnaleziono szczątki blisko trzydziestu osób. Działania zespołu Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w tym miejscu będą kontynuowane.

 Źródło: inp.gov.pl

 

#zbrodnie NKWD #więzienie NKWD #Toledo warszawskie #Urząd Bezpieczeństwa #Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wideo