Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Konferencja prasowa lekarzy: Robert Fico przejdzie kolejną operację • • •

Grobowiec pełen złota

W Panamie, w parku archeologicznym El Caño, archeolodzy pracujący przy grobowcu Coclé z epoki przedhiszpańskiej, natrafili na bajecznie wykonane przedmioty ze złota i wspaniałą ceramikę. To spektakularne znalezisko ma „niepoliczalną wartość historyczną i kulturową” – napisała Linette Montenegro krajowy dyrektor ds. dziedzictwa w Ministerstwie Kultury Panamy. Odkopane skarby obejmują między innymi pięć napierśników, złote paski z koralików, bransoletki i kolczyki w kształcie postaci ludzkich.

Złoto odkryte w Panamie
Arkeonews - Ministry of Culture of Panama

Dr. Julia Mayo, dyrektor Fundacji El Caño, powiedziała, że ten wielki grobowiec należał do mężczyzny o wysokim statusie z plemienia Rio Grande, którego początki sięgają około 750 roku naszej ery. Został on pogrzebany, zgodnie z ówczesnym praktykami twarzą w dół, i być może, co potwierdzą dalsze pracy, pochowano z nim także jego sługi, składając je wcześniej w ofierze. El Caño, służyło jako nekropolia, tzw. miasto umarłych, na jego terenie znaleziono już kilka prekolumbijskich cmentarzy, które prawdopodobnie pochodzą z 700 do 1000 lat naszej ery. Odkrycia te dostarczyły cennych wiadomości na temat hierarchicznych społeczeństw Ameryki Środkowej przed kontaktem z Europejczykami.

Po raz pierwszy świat usłyszał o El Caño w 1925 roku, kiedy kopał tam  amerykański poszukiwacz przygód Hyatt Verrill. Jednak pomimo tego, badania naukowe tego miejsca rozpoczeły się dopiero w latach 70. XX wieku, ale dość szybko je zarzucono, by powrócić na cmentarzysko 20 lat później.  Archeolog Julia Mayo, opierając się na wcześniejszych pracach i stosując nowoczesne techniki geodezyjne, doprowadziła do wznowienia wykopalisk. Jej zespół odkrył wiele miejsc pochówku o dużym znaczeniu kulturowym m.in. grób wojownika o wysokim statusie, również zawierający wiele złotych przedmiotów oraz szczątki 25 osób złożonych w ofierze.

Najnowsze znalezisko w El Caño pokazuje, że nekropolia nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i że jest doskonałym przykładem bogatej historii przedkolumbijskiej Panamy.

 



Źródło: niezależna.pl; ancient-originis.net, arkeonews

 

#Panama #odkrycia archeologiczne #El Caño #złoty grobowiec

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo