Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Bojkot kapitana Boycotta

Słowo „bojkot” ma swoje początki w XIX wieku, w Irlandii, podczas tak zwanej Wojny o Ziemię, która miała miejsce w latach 1879-1882. Wielcy właściciele ziemscy, rękami swych przedstawicieli, dręczyli irlandzkich dzierżawców podwyżkami czynszu i eksmisjami całych rodzin. Jedną z niechlubnych postaci tego sporu był kapitan Charles Cunningham Boycott, działający w imieniu lorda Erne’a, na terenie hrabstwa Mayo.

Kpt. Boycott
archiwum - Library of Congress

Działania kapitana Boycotta charakteryzowały się bezwzględnymi eksmisjami, wygórowanymi czynszami i lekceważeniem dobra miejscowych rolników. W obliczu jego okrutnych metod irlandzcy rolnicy opracowali śmiałą strategię, by oprzeć się jego niesprawiedliwym rządom. Stowarzyszeni w Irlandzkiej Lidze Ziemskiej, zainicjowali kampanię pokojowego oporu, odmawiając pracy na swojej ziemi, angażowania się w handel lub świadczenia jakiejkolwiek formy służby, w tym obsługi w lokalnych sklepach lub pracy na ziemi. Pomysł wyszedł od przemówienia wygłoszonego przez Charlesa Stewarta Parnella, który wezwał robotników do ukarania niesprawiedliwych rządców ziemskich przez „izolowanie ich od reszty kraju, jakby byli trędowatymi”. W ten sposób rozpoczął się… bojkot kapitana Boycotta.

Akcja ta odbiła się szerokim echem poza granicami hrabstwa, przykuwając uwagę mediów na innowacyjne metody protestu opracowane przez irlandzkich rolników. Nazwisko kapitana weszło do świadomości publicznej, a dziennikarze i komentatorzy ukuli termin „bojkot”, który stało się synonimem zorganizowanego oporu.

 



Źródło: ancient-origins.net

 

#Walka o Ziemię #Irlandia #kpt. Boycott

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo