Gazeta Polska: Metoda na reset. O odpowiedzialności w sprawie Odry Czytaj więcej!

40 lat temu powstał Studencki Komitet Solidarności

Po mszy pogrzebowej Stanisława Pyjasa, zamordowanego przez SB, jego przyjaciele zorganizowali manifestację, która przeszła ulicami Krakowa.

Ulotka NZS w rocznicę śmierci Stanisława PyjasaFoto: Europejskie Centrum Solidarności
Ulotka NZS w rocznicę śmierci Stanisława PyjasaFoto: Europejskie Centrum Solidarności
Po mszy pogrzebowej Stanisława Pyjasa, zamordowanego przez SB, jego przyjaciele zorganizowali manifestację, która przeszła ulicami Krakowa. Ogłosili wówczas deklarację założycielską niezależnej organizacji studenckiej zw. Studenckim Komitetem Solidarności. Założyciele SKS wcześniej angażowali się w działalność opozycyjną, m.in. wspierali KOR. 

Deklarację sygnowało dziewięciu studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego: Lesław Maleszka (w rzeczywistości tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa), Andrzej Balcerek, Liliana Batko, Elżbieta Majewska, Małgorzata Gątkiewicz, Bogusław Sonik, Józef Ruszar, Wiesław Bek, Bronisław Wildstein i Joanna Barczyk, studentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W kolejnych dniach SKS poparło ponad 2 tys. studentów krakowskich uczelni.  

STUDENCKI KOMITET SOLIDARNOŚCI – OŚWIADCZENIE:

7 maja br. zginął śmiercią tragiczną w niewyjaśnionych okolicznościach nasz Kolega, student filologii polskiej oraz filozofii UJ Staszek Pyjas. Zmarły był człowiekiem o niezależnych nonkonformistycznych poglądach. W ostatnim okresie życia czynnie współpracował z Komitetem Obrony Robotników.

Śmierć ta głęboko wstrząsnęła opinią środowiska akademickiego nie tylko Krakowa, ale całego kraju. Spowodowała także oficjalny protest KOR, wyrażony w "Oświadczeniu" z dnia 9 maja.

W odpowiedzi na wstrząsający fakt zabójstwa zrodziła się wśród studentów krakowskich spontaniczna inicjatywa zbojkotowania imprez juwenaliowych. Żałoba studentów i mieszkańców Krakowa była wielokrotnie naruszana przez funkcjonariuszy SB i SZSP. Między innymi zatrzymano i aresztowano wielu naszych kolegów biorących udział w żałobie, a nawet wielokrotnie dopuszczano się profanacji miejsc żałoby.

Tym samym SZSP straciło ostatecznie moralne prawo do reprezentowania środowiska studenckiego. Dlatego z dniem 15 maja br. powołaliśmy Studencki Komitet Solidarności dla zainicjowania prac nad utworzeniem autentycznej i niezależnej organizacji studenckiej.

Studencki Komitet Solidarności oświadcza:

Okoliczności śmierci Stanisława Pyjasa wymagają publicznego wyjaśnienia przez kompetentne organy władzy i pociągnięcia do odpowiedzialności sądowej winnych zbrodni bez względu na to, jakie zajmują stanowisko. Studencki Komitet Solidarności żąda ujawnienia i ukarania sprawców i profanacji żałoby po Staszku. Studencki Komitet Solidarności apeluje do wszystkich o poparcie i informacje na temat represji godzących w uczestników żałoby. Oświadczamy, że będziemy organizować samoobronę przed represjami.Studencki Komitet Solidarności solidaryzuje się z Komitetem Obrony Robotników.


17 maja ogłoszono deklarację ideową, w której napisano m.in.:
 

Studencki Komitet Solidarności przyłącza się do wszystkich inicjatyw społecznych, których celem jest samoobrona ludzi przed szykanami, grążącymi ich wolności i godności. Udzielamy szerokiego poparcia moralnego Komitetowi Obrony Robotników – ofiar represji w związku z wydarzeniami 25.06.1976. 

Akcja nasza jest otwarta dla wszystkich studentów, bez względu na ich światopogląd i zajmowane stanowisko polityczne. Niezależna działalność komitetu opiera się jedynie na głębokim przekonaniu, że istnieje konieczność stałej troski o przestrzeganie praw warunkujących autentyczny i twórczy rozwój jednostki ludzkiej. 

Studencki Komitet Solidarności zwraca się z apelem do wszystkich o ujawnianie przypadków stosowania represji i o współudział w pomocy dla pokrzywdzonych. Jest to moralnym prawem i obowiązkiem każdego z nas.


SKS prowadził działalność jawnie, podając do publicznej wiadomości nazwiska i adresy swoich przedstawicieli tzw. rzeczników.

 



Źródło: dzieje.pl

 

#rocznica #powstanie #Kraków #SKS