Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Największa fabryka iPhone'ów w Chinach bez pracowników? Przerażające doniesienia

W mediach przewija się wiele nagrań sugerujących, że pracownicy największej fabryki składającej telefony Apple w Chinach masowo uciekali ze zmagającego się z ogniskiem Covid-19 zakładu w mieście Zhengzhou i pieszo wracali do swoich rodzinnych miejscowości, oddalonych nawet o ponad 100 kilometrów.

Zrzut ekranu (twitter.com/@songpinganq)

Wcześniej pracownicy fabryki firmy Foxconn – podwykonawcy Apple’a – skarżyli się w mediach społecznościowych na złe warunki i restrykcje covidowe panujące w zakładzie, który według agencji Reutera zatrudnia około 200 tys. osób.

Materiały zamieszczane w chińskich sieciach społecznościowych nie zostały niezależnie zweryfikowane, ale władze niektórych miejscowości ogłosiły przygotowania do przyjęcia pracowników wracających z fabryki w Zhengzhou, stolicy prowincji Henan.

Władze miejscowości obawiają się, że pracownicy powracający ze zmagającego się z ogniskiem Covid-19 Zhengzhou spowodują dalsze rozprzestrzenianie się koronawirusa – podał Reuters. Chiny obstają przy strategii „zero covid” i nawet na niewielkie ogniska choroby reagują surowymi lockdownami.

Sama fabryka Foxconn’a w Zhengzhou wydała dziś trzy oświadczenia, w których przekonywała, że może zapewnić bezpieczny przejazd pracownikom, którzy zechcą wyjechać, oraz bezpieczne warunki pracy tym, którzy zostaną – podał dziennik „South China Morning Post”. Foxconn zapewnia, że nie zabrania pracownikom wyjazdu z fabryki.

Na platformach społecznościowych pojawiły się nagrania przedstawiające duże grupy ludzi idących autostradami i mniejszymi drogami; wielu ma ze sobą walizki. Według „SCMP” pracownicy wracają do rodzinnych miejscowości w prowincji Henan piechotą, aby ominąć wszechobecne w Chinach kontrole covidowe.

Z doniesień w mediach społecznościowych wynika, że mieszkańcy okolicznych miejscowości zostawiali przy drodze wodę i inne zapasy, by pomóc pracownikom wracającym z fabryki w Zhengzhou.

„Niektórzy ludzie szli poprzez pola pszenicy z walizkami, kocami i kołdrami. Nie mogłem powstrzymać smutku”

– napisał jeden z użytkowników sieci WeChat, cytowany przez agencję Reutera.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Chiny #lockdown #koronawirus #COVID-19

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
az
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo