- Przyspieszamy otwarcie kin, teatrów, filharmonii, instytucji kultury o jeden tydzień, na 21 maja, tak, by w reżimie sanitarnym można było wcześniej te działy życia uruchamiać - przekazał dziś premier Mateusz Morawiecki.
W środę w instytucie Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie premier Morawiecki poinformował, że wspólnie z szefem resortu zdrowia Adamem Niedzielskim i Radą Medyczną postanowił dokonać pewnych modyfikacji związanych z planem wprowadzania łagodniejszych zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią COVID-19.
- Postanowiliśmy przekazać jednorazowy dodatek dla personelu niemedycznego w wysokości 5 tys. zł - przekazał na początku konferencji premier Mateusz Morawiecki.
Premier @MorawieckiM: Dla pań salowych, panów noszowych, kierowców karetek, pracowników transportu medycznego - dla wszystkich, którzy mają przepracowane co najmniej 21 dni w obszarze covidowym postanowiliśmy przekazać jednorazowy dodatek w wys. 5 tys. zł.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) May 12, 2021
Nieco później uzupełnił, że - po konsultacjach z Radą Medyczną oraz ministrem zdrowia- podjęto decyzję o dokonaniu drobnych korekt związanych z planem majowym.
- Przyspieszamy otwarcie kin, teatrów, filharmonii, instytucji kultury o jeden tydzień - a dokładnie o osiem dni - na 21 maja, tak, żeby w reżimie sanitarnym, co warto podkreślać non stop, można było wcześniej te działy życia społecznego, społeczno-gospodarczego już uruchamiać
- poinformował Morawiecki.
Pierwotnie planowano umożliwienie działania kin i instytucji kultury oraz obiektów sportowych od 29 maja.
Premier po raz kolejny podkreślił, że dostępność do szczepionek powinna być jak najszersza.
- Na ten temat dyskutowaliśmy na posiedzeniu Rady Europejskiej w Porto w Portugalii. I tak, owszem, ja byłem jedną z osób, które bardzo głośno wołały o uwolnienie patentów, udostępnienie szczepionek, wykorzystanie linii produkcyjnych we wszystkich możliwych obszarach, tak żeby szczepić można było jak najszerzej
- powiedział Morawiecki.
Zwrócił uwagę, że zdaniem ekspertów konieczne jest jak najszybsze zaszczepienie jak największej części populacji.
- Dlatego w ślad za badaniami z firmy Pfizer, które przyszły i potwierdzają możliwość szczepienia 16- i 17-latków, chcemy już wkrótce udostępnić możliwość szczepienia dla tej młodszej części naszego społeczeństwa
- poinformował szef rządu.
Szef rządu zaapelował jednocześnie o ostrożne korzystanie "z tego powrotu do normalności". W tym kontekście zwracał uwagę na dane z ostatnich dni, które - mówił - pokazują, że wirus nadal jest groźny.
- Owszem krzywa wzrostu osób zaszczepionych rośnie szybko i to jest dobra wiadomość; krzywa zakażeń, tygodniowe średnie raczej spadają i to też jest dobra wiadomość, ale widać jeszcze wyraźnie, jak groźne są te mutacje wirusa, jak groźny jest cały przebieg pandemii
- powiedział Morawiecki.
- Myśląc z duszą na ramieniu o jesieni chcę bardzo gorąco zaapelować: aby uniknąć czwartej fali szczepienia muszą być jak najszybsze - dodał.
Morawiecki zapewnił, że robi wszystko, aby otrzymać dodatkowe, ponad dotąd zaplanowane, dostawy szczepionek.
- Ale wtedy potrzebna będzie wola naszych obywateli, wola państwa, aby się w jak najszerszym zakresie, jak najszybciej szczepić
- mówił zwracając uwagę, że system szczepień działa i jest bezproblemowy.
"Gorąco zachęcam wszystkich, którzy są upoważnieni do tego, ażeby się zaszczepić zgodnie z harmonogramem, do zapisywania się na szczepienia. To jest jedyne, główne, prawdziwe remedium powrotu, ostrożnego powrotu do normalności" - stwierdził Morawiecki.