KSIĄŻKA | ZGODA - rząd i służby Tuska w objęciach Putina Zamów zanim Tusk zakaże tej książki!

Masowe L4 w hiszpańskiej służbie zdrowia. Powodem problemy psychologoczine

Problemy psychologiczne pracowników służby zdrowia zbiegają się w Hiszpanii z masowymi zwolnieniami (L4) personelu medycznego. Zdecydowana większość to pracownicy, którzy nie radzą sobie ze stresem i lękiem w obliczu ryzyka zachorowania na Covid-19.

Stock Vault

Według telewizji Antena 3 członkowie personelu medycznego nieobecni w styczniu w pracy i przebywający na zwolnieniu lekarskim to głównie osoby cierpiące na problemy psychologiczne.

Stacja powołująca się na związki zawodowe działające w hiszpańskiej służbie zdrowia wskazuje, że ponad 70 proc. lekarzy, pielęgniarek i przedstawicieli personelu pomocniczego przebywających w domach na chorobowym to osoby, który doskwiera nadmierny stres, stany lękowe i wypalenie zawodowe.

Szczególnie trudnym okresem dla hiszpańskiej służby zdrowia były pierwsze tygodnie stycznia, kiedy masowym L4 z powodów psychologicznych, zaczęły towarzyszyć liczne zakażenia wśród personelu służby zdrowia. Średnio na tydzień na przymusową kwarantannę udawało się w ciągu około 4 tys. pracowników hiszpańskiej służby zdrowia.

Izba Pielęgniarska Hiszpanii (CGE) oraz związki zawodowe personelu medycznego szacują, że regionami o największej liczbie medyków na zwolnieniach są obecnie Katalonia, Nawarra, Galicja, Andaluzja oraz Madryt. Wskazują też, że w niektórych placówkach służby zdrowia brakuje obecnie nawet kilkanaście procent personelu z powodu zwolnień chorobowych.

Tymczasem jak dowodzi studium zrealizowane przez CGE podczas epidemii na zwolnieniu lekarskim było w Hiszpanii już blisko 17 proc. pielęgniarek i pielęgniarzy.

Badanie CGE, przeprowadzone na 19,3 tys. osób, dowiodło, że prawie 47 proc. w tej grupie zawodowej nosiło się w czasie trwania Covid-19 z chęcią zmiany profesji.

Według studium ponad 88 proc. pracowników pielęgniarstwa w związku z pracą w warunkach epidemii doświadczyło stresu, ponad 67 proc. lęku, zaś 56 proc. cierpiała okresowo lub trwale na bezsenność.

Według specjalistycznego portalu "Redaccion Medica" w Hiszpanii od początku epidemii zakaziło się ponad 200 tys. pracowników służby zdrowia. W sumie w całym kraju potwierdzono dotąd ponad 10,5 mln zakażeń koronawirusem.

 



Źródło: PAP, Niezalezna.pl

 

as