"Twórzmy solidarną wspólnotę zmagającą się z zagrożeniem zdrowia, a nawet życia" – zaapelował w zarządzeniu związanym z sytuacją epidemiczną metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Udzielił wiernym ogólnej dyspensy od tzw. obowiązku niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we mszy św. w okresie obowiązywania obostrzeń.
Metropolita katowicki wydał zarządzenie w związku z objęciem całego kraju tzw. czerwoną strefą. Abp Skworc podkreślił, że do obowiązku proboszcza lub administratora parafii należy podanie do publicznej wiadomości liczby osób mogących uczestniczyć we mszy św. i w nabożeństwach (1 osoba na 7 m kw). Ze względów praktycznych zalecił oznaczenie miejsc w kościołach, z zachowaniem koniecznego dystansu.
Metropolita katowicki zalecił też wznowienie internetowych transmisji mszy św. niedzielnych odprawianych w kościołach parafialnych, a także nabożeństw różańcowych. Zobowiązał też celebransów do dezynfekcji rąk przed i po udzielaniu Komunii św., jak również do zakładania podczas tej posługi maseczek. Zaznaczył, że koncelebransów te zasady obowiązują w czasie całej mszy św.
Abp Skworc zaznaczył, że ze względu na zakaz organizowania zebrań powyżej 5 osób należy zawiesić na czas nieokreślony spotkania formacyjne i katechetyczne w parafii. Należy też zawiesić spotkania formacyjne organizowane w gronie kapłanów i ograniczyć indywidualne spotkania księży – „aby nie dopuścić do sytuacji braku duszpasterzy do codziennej posługi duszpasterskiej i katechizacji”.
Abp Skworc zaznaczył, że od 1 listopada br. zawieszone jest udzielanie sakramentu bierzmowania, podobnie wizytacje kanoniczne i wszelkie inne formy posługi arcybiskupa i biskupów pomocniczych.
Wobec zbliżających się uroczystości Wszystkich Świętych i wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych (Zaduszki) abp Skworc podał, że zgodnie z dekretem wydanym na polecenie papieża Franciszka przez Penitencjarię Apostolską, w tym roku odpust zupełny za zmarłych można zyskiwać nie przez pierwsze osiem dni listopada, ale przez cały miesiąc.
Zaapelował ponadto o włączenie się parafii w działania charytatywne wobec osób w starszym wieku i chorych. „Tam gdzie to możliwe, posługę parafialnych zespołów charytatywnych niech wzmocni pomoc stałych diakonów, nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. i wolontariuszy. Zachęcam parafie, aby włączyły się w Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów” – napisał metropolita.
„Korzystając z okazji składam wszystkim – duchownym i wiernym świeckim - szczere podziękowanie za modlitewne wsparcie w minionym okresie zakażenia koronawirusem. Bóg zapłać służbie zdrowia za pomoc i wsparcie” – dodał.
Wszyscy – niezależnie czy chorzy czy zdrowi – twórzmy solidarną wspólnotę zmagającą się z zagrożeniem zdrowia, a nawet życia; niech nas wszystkich ochroni tarcza modlitwy różańcowej i wsparcie Matki Bożej Piekarskiej, Lekarki
– zakończył abp Skworc.